PCN „Łukasiewicz” będzie dostępne od 31 marca. Znamy już ceny biletów

KATEGORIA: EDUKACJA / 1 marca 2023

Fot. Paweł Bialic

31 marca Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” ma zostać otwarte dla zwiedzających. Wiadomo już ile będą kosztować bilety oraz w jakich godzinach w poszczególne dni PCN będzie dostępne. Przed otwarciem obiektu zaplanowano tam kilka atrakcji dla małych i dużych pasjonatów nauki, będą też testy ekspozycji.

Zwiedzanie od 31 marca

Uroczyste otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w podrzeszowskiej Jasionce odbyło się w połowie grudnia zeszłego roku. Obiekt, którego budowa rozpoczęła się w 2020 roku, to jedna z najważniejszych inwestycji w regionie. Centrum ma w sposób nowoczesny i innowacyjny prezentować różne zagadnienia dotyczące nauki.

Zgodnie z ówczesnymi zapowiedziami obiekt ma być otwarty dla zwiedzających wiosną tego roku. I faktycznie, jak zapowiadają przedstawiciele PCN „Łukasiewicz” wszyscy entuzjaści nauki będą mogli skorzystać z oferty centrum już od 31 marca.

- Podkarpackie Centrum Nauki to nieograniczona przestrzeń dla umysłu, dająca tyle możliwości ile podpowie odważna wyobraźnia i niezaspokojona ciekawość odkrywcy. U nas można eksperymentować do woli, testować, pytać, doświadczać… Służy do tego prawie 200 interaktywnych eksponatów oraz 5 w pełni wyposażonych pracowni warsztatowych: fablab, robotyka, biologia i ekologia, chemia, fizyka. Nie tylko pobudzamy zainteresowanie naukami ścisłymi. Naszym celem jest również promowanie Podkarpacia, w szczególności jego dziedzictwa naukowego, kulturowego i przyrodniczego - mówi Ilona Dusza-Rzeszowska Kierownik Zespołu Rozwoju i Współpracy w PCN „Łukasiewicz”.

Ekspozycja PCN

Ekspozycja podstawowa PCN prezentuje w prosty sposób wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami:

• My, Ludzie - czyli, jak funkcjonuje organizm człowieka - zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum - logiczne myślenie itd.

• Świat Wokół Nas - czyli to, co naturalne - przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne itp.

• Nasza Cywilizacja - czyli to, co ludzkość wytworzyła korzystając z własnych umiejętności i pozyskanej wiedzy - artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp.

Tematyka wystaw została powiązana z inteligentnymi specjalizacjami regionu takimi jak: lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, informacja i telekomunikacja. Sednem ekspozycji PCN jest człowiek, otaczająca go przyroda i wreszcie cywilizacja, w tym lotnictwo i kosmonautyka.

Struktura ekspozycji oraz jej podstawowe wystawy odzwierciedlają także nieformalny podział regionu na strefy aktywności:

• Strefa „północno-zachodnia”, czyli działalność przemysłowa w obszarach specjalizacji podkarpackich - co odzwierciedla wystawa „Lotnictwo”. • Strefa „południowo-wschodnia”, czyli zasoby naturalne - co odzwierciedla wystawa „Przyroda”.

• Strefa „centralna”, czyli nawiązanie do stolicy województwa - Rzeszów, ukierunkowanej na przemysł oraz interdyscyplinarną działalność naukową, w tym także nauki o życiu (medycyna) oraz informatykę - co odzwierciedla wystawa interdyscyplinarna „Żyję”.

Jak będzie wyglądało zwiedzanie PCN?

Zwiedzanie PCN będzie podobnie jak w innych centrach nauki. Przestrzeń ekspozycji dostępna będzie dla odwiedzających centrum bez ograniczeń i bez wytyczonej ścieżki zwiedzania. Podstawowym założeniem jest to, że odwiedzający mogą korzystać z poszczególnych eksponatów według swoich preferencji i zainteresowań, samodzielnie uruchamiając wybrane przez siebie eksponaty i odkrywać przedstawione przez nie naukowe fakty lub doświadczenia.

Na przestrzeni ekspozycyjnej obecni będą pracownicy centrum – edukatorzy, których zadaniem będzie czuwać nad eksperymentowaniem i użytkowaniem eksponatów, pomagać w przypadku konieczności i podpowiadać na co warto zwrócić uwagę oraz odpowiadać na ewentualne pytania.

Osoby, które będą brały udział w zajęciach planowych w zespole pracowni laboratoryjnych i warsztatowych będą uczestniczyć w zajęciach tematycznych prowadzonych przez instruktorów PCN.

Ceny biletów sprzedawanych regularnie od 31 marca 2023 r. planowane są na poziomie:

35 zł / os. - bilet normalny

25 zł / os. - bilet ulgowy

25 zł / os. - bilet grupowy (10+)

Znamy również godziny otwarcia centrum. W poniedziałki będzie ono nieczynne, od wtorku do środy będzie otwarte od godziny 9.00 do 15.00. W piątki obiekt ma być dostępny dla zwiedzających od 9.00 do 20.00, natomiast w weekendy od 14.00 do 20.00.

Fot. Paweł Bialic

Atrakcje i testowanie ekspozycji

Przez najbliższe tygodnie, które poprzedzą oficjalne otwarcie PCN „Łukasiewicz” odbędzie się tam szereg wydarzeń i atrakcji.

• 8 marca 2023 r. (środa) - Perfumy na Dzień Kobiet - warsztaty chemiczne

• 14 marca 2023 r. (wtorek) - Święto Liczby PI - warsztaty robotyczne

• 21 marca 2023 r. (wtorek) - Budki dla ptaków na 1. Dzień Wiosny - warsztaty techniczne

• 25 marca 2023 r. (sobota) - Arduino Day 2023 - warsztaty robotyczne

Oprócz tego zaplanowano również akcję Miesiąc Szkolny, w ramach której uczniowie szkół, ale także wszyscy zainteresowani, będą mogli testować część ekspozycji w PCN „Łukasiewicz”

- W ramach akcji Miesiąc Szkolny zapraszamy zarówno szkoły jak i mieszkańców Rzeszowa i okolic do wielkiego testowania ekspozycji PCN „Łukasiewicz”. W dniach 16, 23 i 30 marca 2023 r. udostępnimy zwiedzającym część ekspozycji, aby móc włączyć beneficjentów naszego centrum w proces jego tworzenia. W wyniku akcji będziemy zbierać informacje zwrotne służące udoskonalaniu PCN - mówi Ilona Dusza-Rzeszowska.

Organizację wejścia na ekspozycje PCN w dniach 16, 23 i 30 marca 2023 r. zaplanowano w następujący sposób:

1. tura w godz. 9:00 - 12:00 - wejścia będą odbywać się co 20 min między godz. 9:00 a 10:00. Ostatnie wejście w tej turze planowane jest na 10:00. Czas zwiedzania w 1. turze będzie trwał do godz. 12:00.

2. tura w godz. 12:00 - 15:00 - wejścia będą odbywać się co 20 min między godz. 12:00 a 13:00. Ostatnie wejście w tej turze planowane jest na 13:00. Czas zwiedzania w 2. turze będzie trwał do godz. 15:00.

3. tura w godz. 16:00 - 20:00 - wejścia będą odbywać się co 20 min między godz. 16:00 a 18:20. Ostatnie wejście w tej turze planowane jest na 18:20. Czas zwiedzania w 3. turze będzie trwał do godz. 20:00.

Szczegóły, w tym dotyczące rezerwacji są dostępne na stronie PCN.

Bezpłatny parking będzie dostępny wyłącznie dla osób odwiedzających PCN, które posiadają ważny w danym dniu bilet wejścia na ekspozycje lub do pracowni laboratoryjnych. Obejmuje on: 6 miejsc dla autokarów, 89 miejsc dla samochodów osobowych, 3 miejsca dla pojazdów osób niepełnosprawnych i 70 miejsc dla rowerów. W przypadku braku wolnych miejsc można skorzystać z płatnych parkingów zlokalizowanych w pobliżu PCN przy lotnisku lub obok G2A Arena.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4