Trwa przebudowa drogi Rzeszów - Jasionka. Cztery pasy już w tym roku

KATEGORIA: INWESTYCJE / 6 marca 2023

Fot. Maciej Terpiński

Trwają zaawansowane prace przy przebudowie odcinka drogi wojewódzkiej nr 878 od Rzeszowa do Jasionki. To inwestycja Samorządu Województwa Podkarpackiego. 5-kilometrowy fragment drogi na terenie gminy Trzebownisko zostanie poszerzony do czterech pasów, co skróci czas przejazdu między Rzeszowem a lotniskiem w Jasionce i strefą ekonomiczną. Trwające aktualnie prace budowlane niestety oznaczają także utrudnienia dla kierowców.

Będą 4 pasy do Jasionki

Rozbudowa 5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 878 od granicy Rzeszowa do Jasionki rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku. Wykonawcą inwestycji jest firma Budimex z Warszawy. Jak informuje Joanna Szarata z Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, prace przy inwestycji przebiegają zgodnie z harmonogramem.

- Inwestycja jest w fazie realizacji. Obecnie wykonywane są roboty w zakresie przebudowy kolizji sieci energetycznych, telekomunikacyjnych, gazowych, wodociągowych oraz kanalizacji sanitarnej. Do tego trwa budowa kanalizacji deszczowej, prowadzone są rozbiórki nawierzchni bitumicznych - mówi Joanna Szarata.

Nowa droga skróci czas przejazdu pomiędzy Rzeszowem a Portem Lotniczym i strefą ekonomiczną w Jasionce oraz węzłem S-19, ale także poprawi bezpieczeństwo ruchu kierowców, pieszych i rowerzystów. Pięciokilometrowy odcinek będzie miał cztery pasy ruchu oraz zyska ścieżki pieszo-rowerowe i obustronne chodniki.

W ramach inwestycji trwa również budowa wiaduktu drogowego w rejonie spółdzielni Mlekovita oraz most nad potokiem Czarna w Nowej Wsi. Zaplanowana jest też rozbudowa, budowa i przebudowa skrzyżowań z istniejącymi drogami, w tym budowa rond na skrzyżowaniach z drogami powiatowymi.

- Aktualny termin zakończenia realizacji inwestycji to 29 września 2023 r. - dodaje Joanna Szarata.

Przebieg modernizowanej drogi (zaznaczony kolorem czerwonym)
Fot. Materiały Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich

Są utrudnienia

Trwające prace budowlane oznaczają utrudnienia dla kierowców na trasie Rzeszów-Jasionka. W związku z prowadzonymi robotami wprowadzona została tymczasowa organizacja ruchu, która aktualnie przewiduje ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną na dwóch odcinkach: pierwszy w Trzebownisku, drugi w Nowej Wsi.

- Na pozostałych odcinkach drogi wojewódzkiej nr 878 objętych przebudową, ruch odbywa się w obydwu kierunkach. Na późniejszym etapie robót ruch odbywać się będzie po wybudowanej nowej jezdni - słyszymy w PZDW.

Przebudowa DW 878 z Rzeszowa do Jasionki to największa inwestycja drogowa realizowana przez Samorząd Województwa Podkarpackiego w ramach poprzedniej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Przedsięwzięcie obejmuje odcinek drogi zaczynający się w Rzeszowie przy ul. Lubelskiej około 180 metrów przed granicą miasta, a następnie drogę przebiegającą przez miejscowości gminy Trzebownisko: Trzebownisko, Nową Wieś i Jasionkę, gdzie zakończy się na skrzyżowaniu z DW 869.

Wartość dofinansowania z UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 wynosi ponad 95 mln zł, co stanowi aż 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Wartość projektu ogółem to ponad 124 mln zł, natomiast wkład własny z budżetu województwa opiewa na kwotę ponad 28 mln zł.

Karol Woliński

Zdjęcia: Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4