Zmiana dowódcy żołnierzy 101. DP USA. Amerykanie u wojewody Ewy Leniart

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 29 marca 2023

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Pułkownik Scott Wilkinson, dowódca żołnierzy 101. Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych zakończył swą pracę w Polsce. W środę (29 marca) wraz z następcą, którym został płk Matthew W. Braman, spotkali się z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart.

Wojewoda podziękowała płk. Wilkinsonowi za pracę, jaką on i jego podkomendni wykonywali w ostatnich miesiącach.

– Jestem wdzięczna za Pana służbę na wschodniej flance NATO. Tę wdzięczność podzielają także mieszkańcy województwa podkarpackiego, dla których obecność amerykańskich wojsk to również gwarant ich bezpieczeństwa – powiedziała Ewa Leniart.

Wojewoda zaprosiła nowego dowódcę do wspólnego świętowania zbliżających się obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Konstytucji 3 Maja.

W związku z wojną na Ukrainie amerykańska 101. Dywizja Powietrznodesantowa stacjonuje w Europie po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej.

W Polsce służy dziś około 10 000 amerykańskich żołnierzy. Duża część przebywa na Podkarpaciu.

Płk Matt Braman w latach 1996-1999 był m.in. dowódcą plutonu wsparcia i dowódcą plutonu śmigłowców szturmowych w 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Był także zastępcą oficera operacyjnego i dowódcą kompanii UH-60 w Republice Hondurasu.

W latach 2007-2012 pełnił funkcję Oficera Operacyjnego, a następnie Dowódcy Pułkowego Elementu Oceny Operacyjnej. Od kwietnia 2012 do czerwca 2014 dowodził 2-10 Pułkiem Lotniczym w Fort Drum i FOB Shank w Afganistanie.

Po powrocie z Afganistanu został skierowany do National War College w Waszyngtonie, a po uzyskaniu tytułu magistra pełnił funkcję asystenta wojskowego sekretarza armii, a następnie specjalnego asystenta sekretarza obrony.

Pełnił także służbę jako dowódca 16. Brygady Lotnictwa Bojowego w Joint Base Lewis-McChord.

Jego nagrody i odznaczenia obejmują Srebrną Gwiazdę, Medal Obrony Najwyższej Służby, Legię Zasługi i Medal Lotniczy (6). Posiada Odznakę Starszego Spadochroniarza i Odznakę Działań Bojowych, jest absolwentem kursu SERE-C (High Risk) oraz Kursu Lotnictwa Operacji Specjalnych.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4