Somethingski wraca do Rzeszowa z nową płytą. W sobotę koncert w WDK

KATEGORIA: KULTURA / 31 marca 2023

Fot. Materiały prasowe

„Howl we are free” - to najnowszy album Somethingskiego, czyli Nikodema Soszyńskiego. Już 1 kwietnia (sobota) zagra w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Nikodem Soszyński na rynku muzycznym działa od lat bez mała dwudziestu, z czego przez większość czasu jako wokalista, kompozytor i manager zespołu The Freeborn Brothers.

W 2020 roku, po rozwiązaniu zespołu, rozpoczął solowy projekt jako Somethingski a początkiem 2021 r. wydał pierwszą płytę zatytułowaną „Things”. W ciągu tygodnia jeden z utworów „Na Dolinach” trafił na pierwsze miejsce na Podkarpackiej Liście Przebojów. Energetyczne piosenki przeplatane humorystycznymi zapowiedziami i wolniejszymi kompozycjami zapewniają świetną zabawę podczas występów Somethingski Trio.

W 2022 roku powstał projekt „Puszcza”, do którego Somethingski zaprosił Darię Kosiek - wokalistkę zespołu Wernyhora. Album płytowy oparty na ludowych pieśniach lasowiackich został wydany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. „Puszcza” to bogactwo form, niezwykła różnorodność ale i pewna tajemnica, zaproszenie do innego niż znany nam dziś świat. Album to współczesne wołanie lasowiackiej duszy – romantycznej, nostalgicznej, nieraz pogrążonej w smutku i niedoli, ale też pełnej energii, zahartowanej w trudach życia leśnych ludzi, mieszkańców dawnej Puszczy Sandomierskiej.

„Howl we are free” to najnowszy album Somethingskiego, w którym artysta porywa nas do szalonej zabawy w folkowych klimatach, z dużą domieszką country, klimatami world music, wyrazistą grą skrzypiec i energicznym choć i nostalgicznym wokalem.

- Płytę „Things” nagrywałem w czasie pandemii a przez to prawie w całości sam - mówi Nikodem Soszyński. - Na nowej płycie, tak jak to jest na koncertach, na kontrabasie gra Martyna Bachowska i na skrzypcach Magda Ślósarz. Żywe instrumenty dodały utworom dużo energii i głębi. No i pierwszy raz jestem na płycie w otoczeniu wyłącznie żeńskim!

W składzie koncertowym „Somethingski Trio” Nikodem Soszyński (wokal, banjo, perkusjonalia), Martyna Bachowska (kontrabas) oraz Magda Ślósarz (skrzypce) nie tylko przypomną nam pierwszą płytę artysty „Things”, nie tylko zaprowadzą do lasowiackiej „Puszczy”, ale przede wszystkim zaprezentują najnowszy album „Howl we are free”.

Start koncertu w sobotę 1 kwietnia o godz. 17.00. Na scenie poza trzyosobowym składem zespołu zobaczymy i usłyszymy też Darię Kosiek, obdarzoną niebywałym głosem wokalistkę zespołu Wernyhora.

Bilety w cenie 30 zł dostępne w kasie WDK, przy ul. Okrzei 7 w Rzeszowie.

Red.

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4