RARR podsumował projekt Sumcitynet. Promował zrównoważoną mobilność

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 21 kwietnia 2023

Fot. RARR/Materiały prasowe

W czwartek 20 kwietnia w Rzeszowie podsumowano międzynarodowy projekt Sumcitynet, który promował zrównoważoną mobilność w wybranych miastach na terenie Polski i Ukrainy. W inicjatywę zaagażowana była Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Sumcitynet

Ideą międzynarodowego projektu Sumcitynet było promowanie zrównoważonej mobilności miejskiej. Chodziło o pokazywanie korzyści płynących z korzystania ze środków transportu publicznego, także jazdy na rowerze czy hulajnodze zamiast samochodu.

- Chcieliśmy poszerzyć horyzonty uczestników na temat zrównoważonej mobilności miejskiej, to bardzo ważny aspekt dla dzisiejszych miast - mówi Piotr Stącel, koordynator projektu Sumcitynet w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Projekt trwał 3 lata i początkowo dotyczył miast z Polski, Ukrainy i Białorusi. Z tym ostatnim państwem współpraca została jednak zerwana po wybuchu wojny na Ukrainie.

- Białoruś uczestniczyła w projekcie, ale w związku z postawą tego państwa wobec wybuchu wojny na Ukrainie musieliśmy zerwać współpracę - dodaje Piotr Stącel.

Ukraińcy skorzystali z polskich rozwiązań

Liderem projektu była Agencja Zrównoważonego Rozwoju Regionu Karpackiego „FORZA” i ukraińskie miasto Użhorod. Partnerem tej inicjatywy ze strony polskiej była Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego. Swój udział miały też miasta Rzeszów, Sanok i Krosno.

- Staraliśmy się pokazywać naszym kolegom z Ukrainy rozwiązania transportowe z Rzeszowa, Sanoka, Krosna, które są dużo bardziej zaawansowane pod kątem infrastruktury - mówi Marek Duda, dyrektor Działu Projektów i Programów Krajowych i Międzynarodowych w RARR.

Ukraińscy samorządowcy wzięli udział w wizytach studyjnych w Rzeszowie, Sanoku i Krośnie, gdzie prezentowano im rozwiązania w transporcie. Na tej podstawie w Użhorodzie zrealizowane były prace infrastrukturalne na małą skalę, takie jak bezpieczne przejścia dla pieszych, publiczne place zabaw, budowa parkletów, przejazdy drogowe, systemy sygnalizacji świetlnej, parkingi dla rowerów i rampy dla osób niepełnosprawnych.

Wymiana doświadczeń

Oprócz tego polscy i ukraińscy samorządowcy wzięli udział w warsztatach dotyczących tworzenia Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. To długoterminowa strategia kierunki rozwoju wszystkich form transportu w danym mieście. Rad dotyczących tego jak przygotować taki dokument udzielali eksperci Politechniki Wrocławskiej.

- Eksperci z Politechniki Wrocławskiej mają ogromne doświadczenie w tworzeniu takich opracowań. Dzięki warsztatom, Użhorod ma już w zasadzie przygotowany ten plan i teraz będzie go wdrażać. Polskie miasta również skorzystały z tych warsztatów. Sanok jest na etapie końcowym stworzenia Planu Zrównoważonej Mobilności, Rzeszów już zabiera się do pisania takiego dokumentu - podkreśla Piotr Stącel.

W ramach projektu, RARR przeprowadził 2 warsztaty z planowania zrównoważonej mobilności miejskiej dla samorządowców z Podkarpacia, kampanie rowerową „Podziel się drogą”, czy fora zrównoważonej mobilności miejskiej. Budżet całego projektu wyniósł 298 tys. euro.

W czwartek 20 kwietnia w Rzeszowie odbyło się oficjalne podsumowanie projektu. W spotkaniu udział wzięli samorządowcy z Podkarpacia, osoby związane z transportem publicznym oraz prywatnym, eksperci, w tym eksperci z dziedziny zrównoważonej mobilności miejskiej oraz planowania zrównoważonej mobilności miejskiej, jak również partnerzy projektu z Ukrainy.

Karol Woliński

Fot. RARR/Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4