Prof. Mansur Rahnama-Hezavah z tytułem doktora honoris causa UR

KATEGORIA: EDUKACJA / 6 czerwca 2023

Fot. Maciej Terpiński

Profesor Mansur Rahnama-Hezavah, wybitny specjalista w dziedzinie chirurgii twarzowo-szczękowej otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Irański lekarz-stomatolog otrzymał to wyróżnienie we wtorek 6 czerwca przy okazji święta rzeszowskiej wyższej organizowanej w 22 rocznicę jej powstania.

Święto UR i nadanie tytułu doktora honoris causa

Coroczne święto Uniwersytetu Rzeszowskiego organizowane w okolicach rocznicy jego powołania rozpoczęło się uroczystym posiedzeniem Senatu UR pod przewodnictwem rektora prof. Sylwestra Czopka. W pierwszej części uroczystości doszło do wręczenia wyróżnień i nagród rektora UR dla zasłużonych pracowników.

Kulminacyjnym momentem święta UR było nadanie tytułu doktora honoris causa profesorowi Mansurowi Rahnama-Hezavahowi – wybitnemu specjaliście w dziedzinie chirurgii twarzowo-szczękowej na co dzień związanemu z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Na początek dyrektor Kolegium Nauk Medycznych UR prof. Artur Mazur przeczytał uchwałę Senatu UR o nadaniu wyróżnienia.

Prof. Mansur Rahnama-Hezavah z pochodzenia jest Irańczykiem. Do Polski przyjechał w latach 90. i rozpoczął studia stomatologiczne na Akademii Medycznej w Lublinie. Od wielu lat jest cenionym fachowcem w tej dziedzinie.

Laudację na cześć prof. Mansura Rahnama-Hezavaha odczytała prof. dr hab. n. med. Dorota Darmochwał-Kolarz, która mówiła o szeregu jego osiągnięć i zasług dla polskiej stomatologii i medycyny. Irański lekarz-stomatolog na co dzień jest związany z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Od listopada 2010 r. pełni tam funkcję Kierownika Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej.

Od 2014 roku jest Konsultantem Krajowym z dziedziny chirurgia stomatologiczna. Pełni też stanowisko przedstawiciela Ministra Zdrowia w Radzie Naukowej Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie, przewodniczącego Zespołu Ekspertów z dziedziny chirurgia szczękowo-twarzowa, do tego jest członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia.

- Prof. Rahnama- Hezavah odgrywa nadzwyczajną rolę w rozwoju organizacji nauk medycznych w kraju i na świecie. Uniwersytet Rzeszowski nadając mu tytuł doctora honoris causa dokonał znakomitego wyboru - mówiła prof. Darmochwał-Kolarz.

Współpraca z Rzeszowem

W laudacji prof. Darmochwał-Kolarz wspomniała o ścisłej współpracy prof. Rahnama-Hezavaha z rzeszowskich środowiskiem lekarskim i naukowym, która trwa już od wielu lat Mowa tu przede wszystkim o wsparciu przy szkoleniu rzeszowskich stomatologów i zdobyciu akredytacji na prowadzenie specjalizacji dla Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie (obecnie Uniwersytecki Szpital Kliniczny).

- Kontakty i współpraca z panem profesorem zacieśniały się przez lata. Wielokrotnie wizytował nasze placówki, istotnym wsparciem dla Podkarpacia była pomoc w poszerzeniu bazy miejsc akredytacyjnych z chirurgii stomatologicznej i zwiększenie liczby miejsc prezydenckich w ośrodku rzeszowskim - podkreślała.

Tytuł doktora honoris causa wręczył irańskiemu stomatologowi prof. Sylwester Czopek. Sam Mansur Rahnama-Hezavah był bardzo wzruszony.

- Zapamiętam ten dzień na zawsze, dziękuję rektorowi UR, Senatowi UR, władzom wydziałów i wszystkim, którzy przyczynili się do tej uroczystości. Bardzo cenie sobie współpracę z Uniwersytetem Rzeszowskim – uczelnią o bardzo dobrej reputacji, standardach ogromnych ambicjach i potencjale naukowym - mówił prof. Rahnama-Hezavah.

Irański medyk również przypominał o swoich związkach z Uniwersytetem Rzeszowskim, wspominał liczne wydarzenia, które, miały zostawić trwały ślad na jego karierze.

- Wyjątkowe miejsce w mojej pamięci zajmuje współpraca z Kliniką Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. To ona była ważnym etapem mojej zawodowej drogi. Zawodowe relacje i przyjaźnie uformowały mnie jako naukowca i człowieka - twierdził Mansur Rahnama-Hezavah.

„Szacunek i empatia”

Nagrodzony tytułem doktora honoris causa UR lekarz wspominał też czas dzieciństwa. Gdy był 8-letnim chłopcem i nie był pewny kim chce zostać w przyszłości, nie myślał o byciu lekarzem, a bardziej policjantem.

- Los jednak chciał tego, że 30 lat temu przyjechałem do Polski i zacząłem studia na oddziale stomatologicznym na Akademii Medycznej w Lublinie. Taki był początek mojej drogi zawodowej. Kontynuowałem ją ciężką pracą, uzyskując specjalizację zawodową oraz stopnie i tytuły naukowe - mówił Mansur Rahnama-Hezabah podkreślając jakimi zasadami kierował się w swojej karierze zawodowej.

- Szacunek do drugiego człowieka, empatia do pacjenta oraz pomoc tym, którzy jej potrzebują, to zawsze było motywem przewodnim mojego życia zawodowego - dodawał.

Prof. Rahnama-Hezabah podkreślał, że w pracy naukowej interesował się również innymi dziedzinami niż stomatologia. Wspomniał o prowadzonych przez siebie badaniach z genetyki, biologii molekularnej, immunologii onkologicznej czy neurologii. Przypominał o historii stosunków pomiędzy Polską i Iranem, zapewniał o przyjaźni między oboma narodami. Na koniec zwrócił się z przesłaniem do ludzi młodych.

- Młode pokolenie będzie rozwijać nasze osiągnięcia, będziecie uczestnikami i beneficjentami świata nauki. Moja przesłanie do was brzmi: nigdy się nie poddawajcie, dążcie do doskonałości, bądźcie gotowi na wyzwania jakie stawia przed wami życie, nie obawiajcie się trudności, wyjdziecie z nich siłą i doświadczeniem niezbędnym do osiągnięcia sukcesu – mówił pod koniec przemówienia.

To nie koniec wydarzeń związanych ze świętem Uniwersytetu Rzeszowskiego. We wtorek wieczorem zaplanowano uroczyste obchody Jubileuszu 35-lecia działalności naukowej i artystycznej Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Koncert zaplanowano o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej Instytutu Muzyki (ul. Dąbrowskiego 83). Wstęp wolny.

Karol Woliński

Zdjęcia: Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4