„Rzeszów Was kocha”. Festiwal Polonijny zaczął się barwnym korowodem

KATEGORIA: KULTURA / 14 lipca 2023

Fot. Maciej Terpiński

Tłumy rzeszowian podziwiały w piątek pięknie wystrojonych Polonusów, którzy tanecznym krokiem przemaszerowali w uroczystym korowodzie ulicami miasta, rozpoczynając oficjalnie XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Impreza potrwa do poniedziałku, a jej kulminacyjnym punktem będzie Koncert Galowy na hali Podpromie.

Wyczekiwany początek festiwalu

Zespoły Polonijne, które wystąpią podczas festiwalu polskiego folkloru, przyjechały do Rzeszowa już w środę 12 lipca. Jest ich 20 i pochodzą z 10 krajów - Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Brazylii Ukrainy, Mołdawii, Litwy, Czech i Niemiec. Ostatnie dwa dni Polonusi poświęcili na próby przed koncertami oraz spotkania z przedstawicielami władz miasta i mieszkańcami, a także wspólną integrację.

W piątek w końcu doszło do uroczystego otwarcia festiwalu, które poprzedził efektowny korowód Polonusów ulicami Rzeszowa. Wymarsz zespołów odbył się z al. Lubomirskich, w trakcie formowania szyku korowodu, członkowie polonijnych ekip cieszyli się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, był czas na rozmowy i wspólne zdjęcia.

- Rzeszów jest pięknym miastem, świetnie się tutaj czujemy - mówili nam Polonusi przed startem korowodu.

Pochód polonijny przeszedł ul. 3 Maja i ul. Kościuszki w kierunku Rynku, gdzie rozstawiono scenę, na której miał odbyć się inauguracyjny koncert. Przedtem nastąpiło uroczyste rozpoczęcie festiwalu.

- Po czterech latach festiwal znowu zagościł w Rzeszowie, złe chwile minęły, mamy piękną pogodę. Patrzę na Wasze uśmiechnięte twarze, to co robicie jest piękną chwilą w życiu każdego człowieka, będziecie o tych wydarzeniach opowiadać swoim dzieciom i wnukom. Jeżeli mamy takich pięknych młodych ludzi, to duch polskości nie zaginie w świecie - mówił podczas otwarcia festiwalu Mariusz Grudzień, wieloletni dyrektor imprezy, który zapowiedział, że wraz z tegoroczną jej edycją żegna się z kierowaniem festiwalem.

Polonusów ze sceny rzeszowskiego Rynku witał sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak.

- Serdecznie dziękuję mieszkańcom Rzeszowa i Podkarpacia za tak miłe przyjęcie naszych rodaków z całego świata. 4 lata temu spotykaliśmy się w innej rzeczywistości, przed pandemią i potworną wojną na Ukrainie wywołaną przez Rosję. Tym bardziej cieszmy się tym wielkim świętem - mówił minister Jan Dziedziczak podkreślając, że Polonusi pięknie promują patriotyzm za granicami kraju.

- Być patriotą to dbać o Polskę i wszystko co nas łączy czyli wspólną historię, język, kulturę i tradycję. Wy jesteście przykładem, że można być aktywnym patriotą poza terenem Polski - dodał pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą.

Stolica folkloru

Przedstawicieli Polonii witała również wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, zaznaczając że mieszkańcy Rzeszowa i całego regionu tęsknili za festiwalem.

- Witamy Was na Podkarpaciu, cieszymy się, że jesteście z nami, wierzę że będzie to wyjątkowy czas, mieszkańcy bardzo za wami tęsknili. To były długie 4 lata, czekaliśmy na to, aż przyjedziecie ze swoją radością, pieśnią polonijną na ustach - powiedziała wojewoda.

Marszałek Władysław Ortyl, podkreślał na scenie rzeszowskiego Rynku, że festiwal jest ważnym wydarzeniem dla miasta i całego regionu.

- Cieszymy się, że mamy zespoły od USA po Ukrainę. Lubimy tę radość na Waszych twarzach, dzięki Wam Rzeszów i cały region ożył. Jesteśmy teraz stolicą folkloru polonijnego na całym świecie - zaznaczył Władysław Ortyl.

Polonusi rządzą miastem

Głos zabrał także gospodarz miasta, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

- W imieniu tysięcy rzeszowian chciałem powiedzieć, że jesteście tutaj zawsze mile widziani, bo w tym mieście Was kochamy – mówił prezydent Fijołek, który chwile później przekazał Polonusom symboliczny klucz do miasta.

- Dziękujemy za klucze i zapewniamy, że oddamy to miasto nienaruszone - mówili przedstawiciele młodzieży polonijnej trzymając w ręce klucz do miasta.

Po oficjalnych wystąpieniach, sceną na rzeszowskim Rynku zawładnęły zespoły polonijne, które rozpoczęły swój występ od Poloneza.

To oczywiście dopiero początek całego festiwalu. W sobotę i niedzielę zespoły będą występować w Rzeszowie, ale również w kilkunastu innych miejscowościach Podkarpacia - Trzebownisku, Stalowej Woli, Grodzisku Dolnym, Markowej, Lubaczowie, Trzcianie, Urzejowicach, Iwoniczu Zdrój, Lubeni, Błażowej, Brzozowie, Krośnie, Kolbuszowej, Ropczycach i Tuczempach. Najważniejszym punktem festiwalu będzie poniedziałkowy Koncert Galowy „Rzeszów Forever” na hali Podpromiu.

Są jeszcze wejściówki w cenie 50 zł. Stacjonarnie można je kupić w Rzeszowskich Piwnicach (Rynek 26), oprócz tego online na stronie Estrady Rzeszowskiej (https://festiwal.estrada.rzeszow.pl/).

Karol Woliński

Zdjęcia: Maciej Terpiński

Poniżej pierwsza część galerii zdjęć.

A drugą część galerii zdjęć z otwarcia festiwalu możesz zobaczyć TUTAJ.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4