Rozpoczyna się 2. Festiwal Arcydzieł, a podczas niego premiera „Marii Stuart”

KATEGORIA: KULTURA / 9 listopada 2023

Kadr ze spektaklu MARIA STUART Juliusza Słowackiego, w reż. Martyny Łyko. Na zdjęciu Małgorzata Pruchnik-Chołka odtwórczyni głównej roli.
Fot. Paweł Bialic

Już od piątku, 10 listopada w Rzeszowie kolejne wielkie święto teatru. Tym razem mieszkańców Rzeszowa i regionu zaprasza do siebie Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który jest gospodarzem 61. Rzeszowskie Spotkania Teatralne: 02. Festiwal Arcydzieł. Festiwal odbywać się będzie w dniach od 10 – 19 listopada br.

Listopadowe wieczory spędź w „Siemaszce”

Ten wyjątkowy i od lat znany mieszkańcom Festiwal jest miejscem, gdzie tradycja łączy się ze współczesnością. W tym roku, w ramach 2. edycji Festiwalu Arcydzieł widzowie będą mogli zobaczyć spektakle na podstawie dzieł mistrzów literatury: Juliusza Słowackiego, Williama Szekspira, Aldousa Huxley’a, Arthura Millera i Sławomira Mrożka. W programie Festiwalu znajdzie się także przestrzeń dla czytań performatywnych, a po tych wydarzeniach będą rozmowy z ich twórcami.

W ramach 2. Festiwalu Arcydzieł odbędzie się również premiera gospodarzy. Teatr im. W. Siemaszkowej pokaże swoją najnowszą produkcję – spektakl „Maria Stuart” Juliusza Słowackiego, w reżyserii Martyny Łyko-Szalińskiej. To wyjątkowa premiera, bo tekst ten powraca na deski rzeszowskiej sceny po prawie osiemdziesięciu latach od pierwszego wystawienia, kiedy to tytuł ten reżyserowała obecna patronka Teatru – Wanda Siemaszkowa.

Historia i współczesność

W 1946 roku (jeszcze w Teatrze Ziemi Rzeszowskiej) Wanda Siemaszkowa, będąca wówczas dyrektorką tej sceny postanowiła wyreżyserować „Marię Stuart” Juliusza Słowackiego. Wówczas w roli słynnej królowej Szkotów można było zobaczyć na scenie Neonillię Kilar-Krzywiecką. W obecnej realizacji „Marii Stuart” w roli królowej występuje Małgorzata Pruchnik-Chołka.

W sztuce wyreżyserowanej przez Martynę Łyko aktorzy przemawiają ze sceny oryginalnym językiem tekstu Słowackiego. Możemy ich także podziwiać w pięknych strojach z epoki, uszytych z niezwykłą precyzją. Ale uwaga! Te stroje mają wyraźny współczesny charakter. Dlaczego? Zobaczycie na spektaklu.

Mocna scenografia jedynie uzupełniona jest digital-artem, co razem wciąga widza w klimat epoki. Do tego gra świateł i muzyka skomponowana specjalnie dla tej sztuki.

Ale to wszystko jest tylko tłem dla aktorów, którzy swoim bohaterom nadali niepowtarzalny charakter. Muszę przyznać, że na początku sztuki niektóre role nieco mnie zaskoczyły. Z czasem jednak odkrywałam, że większość aktorów jest wręcz idealnie dobrana do swoich scenicznych postaci. Tu należy się ukłon w kierunku reżysera. Martyna Łyko dokonała wyboru, a potem pozwoliła swoim aktorom „rozkwitać” na scenie. Po prapremierze tego spektaklu mam wrażenie, że podziwianie tego scenicznego ogrodu w pełnej krasie jest dopiero przede mną. Dlatego właśnie wybiorę się na tę sztuka raz jeszcze - mam przeczucie, że wtedy zobaczę ogród w pełnym rozkwicie.

Oficjalna premiera „Marii Stuart” odbędzie się 18 listopada, w trakcie 2. Festiwalu Arcydzieł.

Barbara Kędzierska

61. Rzeszowskie Spotkania Teatralne – 02. Festiwal Arcydzieł

PROGRAM

Piątek, 10 listopada

- godz. 18:00 KSIĄŻĘ NIEZŁOMNY J. Słowackiego (z Calderona de la Barca), reż. M. Warsicka, Narodowy Teatr Stary im. H. Modrzejewskiej w Krakowie/Duża Scena

Sobota, 11 listopada

- godz. 18:00 NAJPIĘKNIEJSZA, koncert Anny Sroki-Hryń / Sala kameralna Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego

Niedziela, 12 listopada

- godz. 18:00 MIARKA ZA MIARKĘ W. Shakespeare’a, reż. D. Jemmett, Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach / Duża Scena

Poniedziałek, 13 listopada

- godz. 19:00 SEN SREBRNY SALOMEI J. Słowackiego, reż. P. Cieplak, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy / Duża Scena

Wtorek, 14 listopada

- godz. 19:00 NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT A. Huxley’a, reż. P. Ratajczak, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie / Duża Scena

Środa, 15 listopada

- godz. 19:00 MIESZKANIE DO WYNAJĘCIA M. Miętusa, reż. A. Koszulińska (Scena Nowej Dramaturgii, czytanie performatywne) / Szajna Galeria

Czwartek, 16 listopada

- godz. 18:00 ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA A. Millera, reż. M. Bogajewska, Teatr Ludowy w Krakowie / Duża Scena

Piątek, 17 listopada

- godz. 17:00 i 21:00 RZEŹNIA wg S. Mrożka, reż. Andrzej St. Dziuk, Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem / Duża Scena

- godz. 19:00 LUTER / VON BORA A. Szafrańskiego, reż. W. M. Kuśmider (Scena Nowej Dramaturgii, czytanie performatywne) / Mała Scena im. Z. Kozienia

Sobota, 18 listopada

- godz. 17:00 ŚMIERĆ PRZED KOŃCEM OKRESU ROZLICZENIOWEGO, Ł. Wójcickiego, reż. O. Ciężkowska (Scena Nowej Dramaturgii, czytanie performatywne) / Szajna Galeria

- godz. 19:00 MARIA STUART J. Słowackiego, reż. Martyna Łyko, Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie / Duża Scena

Niedziela, 19 listopada

- godz. 19:00 KRUCHOŚĆ WODORU. DEMARCZYK wg scenariusza i w reżyserii K. Chlebny, Teatr Nowy Proxima w Krakowie

ZAKOŃCZENIE FESTIWALU / foyer

Po wszystkich spektaklach i czytaniach performatywnych odbędą się rozmowy z twórcami.

Wszystkie powyższe spektakle podlegać będą (poza czytaniami performatywnymi) ocenie publiczności, a także JURY Festiwalu w składzie: Anna Augustynowicz – reżyserka teatralna i telewizyjna, Anna Sroka-Hryń – aktorka i wokalistka, Jacek Sieradzki – krytyk teatralny oraz Jan Wolski – profesor w Zakładzie Kultury Mediów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4