Miasto chce odzyskać działkę przy III LO. Będzie tam piętrowy parking?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 26 grudnia 2023

Działka należąca obecnie do samorządu województwa, którą chce pozyskać miasto, na zdjęciu znajduje się po lewej stronie. Od strony ul. Szopena oddzielona jest prywatną działką, na której funkcjonuje płatny parking (z wymalowanymi miejscami postojowymi).
Fot. Maciej Terpiński

W planie najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa znalazła się uchwała dotycząca zamiany gruntów pomiędzy Rzeszowem i samorządem województwa podkarpackiego. Miasto ma oddać tereny w rejonie strefy ekonomicznej w Tajęcinie, a w zamian zyskać działkę przy ul. Szpitalnej, gdzie od lat mówi się o budowie parkingu wielopoziomowego.

Działka przy III LO wróci w ręce miasta?

Plac przy ul. Szpitalnej w sąsiedztwie III Liceum Ogólnokształcącego ma ciekawą historię, bo w przeszłości już należał do miasta. Nie żyjący już prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zdecydował się jednak sprzedać ten teren. Najpierw jego część (przylegającą do ul. Szopena) odsprzedano podmiotowi prywatnemu, który zorganizował tam płatny parking. Drugi fragment gruntu trafił z kolei w ręce Samorządu Województwa Podkarpackiego, gdzie swój parking dla pracowników stworzył Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. Miasto w zamian przejęło od województwa stary wieżowiec przy ul. Targowej i dopłaciło 2 mln zł.

Od wielu lat mówi się o tym, że na placu przy ul. Szpitalnej powinien powstać parking wielopoziomowy, który służyłby pracownikom urzędu pracy, ale też pacjentom Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego czy kierowcom, którzy chcą dostać się do centrum miasta. Powstanie tam takiego obiektu przewiduje zresztą plan zagospodarowania uchwalony w 2005 roku.

Do tej pory słychać było tylko o wstępnych pomysłach co do zagospodarowania terenu. Wiele jednak wskazuje na to, że coś w końcu w tej sprawie ruszyło. W planie sesji Rady Miasta Rzeszowa zaplanowanej na czwartek 28 grudnia znalazł się projekt uchwały dotyczący zamiany gruntów pomiędzy miastem i samorządem województwa.

Przewiduje on, że miasto oddałoby samorządowi województwa tereny będące własnością miejską w Tajęcinie. Chodzi konkretnie o trzy działki za Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” o powierzchni ponad 55 arów. To teren, który miasto pozyskało wiele lat temu, jeszcze w czasach prezydentury Andrzeja Szlachty (1999-2002) z zamierzeniem budowy tam parku technologicznego. Z planów tych jednak nic nie wyszło, grunt dotąd nie został zagospodarowany, a ostatnio był wynajmowany jako zaplecze do budowy wspomnianego PCN „Łukasiewicz”.

W zamian za tereny w Tajęcinie, Rzeszów znów stałby się właścicielem wspomnianego wcześniej gruntu przy ul. Szpitalnej o powierzchni 29,5 ara.

- Proponowana zamiana pozwoli obu stronom na racjonalne wykorzystanie zamienionych nieruchomości - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Fot. Maciej Terpiński

Ratusz myśli o parkingu

Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa potwierdził nam, że pozyskanie otworzyłoby pewne szanse na realizację tam zapowiadanego od lat piętrowego parkingu. - Myślimy o parkingu wielopoziomowym w tym miejscu. Przed nami pewne zadania związane z projektami transportowymi, na które będą pieniądze unijne. Musimy mieć grunty pod realizację takich inwestycji – mówi Artur Gernand.

Ratusz na razie wstrzymuje się z otwartymi deklaracjami w sprawie tego kiedy mógłby powstać parking z uwagi na to, że na ten moment nawet nie dysponuje działką przy ul. Szpitalnej. Do tego, by zbudować obiekt, konieczny byłby dostęp drugiej części placu należącej do podmiotu prywatnego.

- Niewykluczone, że będziemy rozmawiać z właścicielem tej działki o tej sprawie- dodaje Gernand.

Karol Woliński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4