Teatr im. W. Siemaszkowej występuje w Londynie z wyjątkowym spektaklem

KATEGORIA: KULTURA / 28 stycznia 2024

Fot. Paweł Bialic

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a konkretnie obsada i twórcy spektaklu Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów występują obecnie w Londynie. A udali się tam na zaproszenie Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, który świętuje swoje 60-lecie. To już nie pierwszy taki wyjazd „Siemaszkowej”, która w ostatnich latach, z różnymi swoimi produkcjami zapraszana jest na występy nie tylko na scenach polskich teatrów. Ich twórczość coraz bardziej podoba się także za granicami naszego kraju. Warto podkreślić, że to duży sukces obecnej dyrekcji tego teatru oraz jego pracowników.

Na 60-lecie Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie

Wyjazd Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie do Londynu ze spektaklem „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” to doskonała okazja do promocji nie tylko polskiej kultury i sztuki na arenie międzynarodowej, to także duża szansa na przybliżenie tamtejszej publiczności niezwykłej historii „zwykłych ludzi z Markowej”, którzy ryzykowali życiem własnym i swoich dzieci, by w czasach II wojny światowej ratować życie innych przed niemieckim barbarzyństwem.

Przykład Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci (w tym jednego nienarodzonego), jest jednym z najbardziej heroicznych czynów w historii naszego kraju. W okupowanej przez Niemców Polsce, pomoc Żydom była karana śmiercią. Rodzina Ulmów, nie zważając na osobiste ryzyko, ukrywała Żydów we własnym domu, dając im nie tylko schronienie, ale przede wszystkim — nadzieję. Ponieśli za to najwyższą karę — cała rodzina, wraz z tymi, których ukrywali, została zamordowana przez bestialskich niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku.

Przez wiele lat historia o rodzinie Ulmów przekazywana była jedynie z ust do ust. Wreszcie, po latach usłyszał ją świat, a Rodzina Ulmów we wrześniu 2023 została wyniesiona na ołtarze. Materialnym świadectwem ich heroizmu jest także otwarte w 2016 roku Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, będące centrum dialogu narodu polskiego i narodu żydowskiego. Uznając, że „Ulmowie są w Polsce oraz poza jej granicami symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc prześladowanym przez Niemców Żydom” Sejm RP ogłosił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.

Zaproszenie Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego do Londynu to jedno, ale występ Teatru im. W. Siemaszkowej w stolicy Anglii nie byłby możliwy bez finansowego wsparcia ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego. A obok Marszałka Województwa Podkarpackiego wyjazd swoim patronatem objęli także Prezydent Rzeszowa i Wojewoda Podkarpacki.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie blisko 6 lat temu uznał, że historia „Samarytan z Markowej” zasługuje na to, by opowiedzieć ją ze sceny. Spektakl powstał na zamówienie teatru, a sztukę napisał i wyreżyserował rzeszowianin – Beniamin Maria Bukowski.

Spektakl „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” prezentowany jest w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie w sobotę 27 i niedzielę 28 stycznia 2024 roku.

Poniżej przypominamy Wam nasz materiał zrealizowany tuż przed premierą sztuki.

Rozmawia: Barbara Kędzierska, materiał zrealizował: Paweł Bialic

***

„Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” swoją premierę miał 12 października 2018 roku.

Scenariusz i reżyseria: Beniamin M. Bukowski

Scenografia: Katarzyna Stochalska

Światło i multimedia: Eliasz Styrna

Obsada: Justyna Król, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Waldemar Czyszak/Sławomir Gaudyn, Paweł Gładyś, Robert Żurek, Robert Chodur (off)

Czas trwania: 70 min

Spektakl zrealizowano z inicjatywy Fundacji im. Rodziny Ulmów „SOAR”.

Poniżej można zobaczyć relację z Londynu.

Oprac. Viperis

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4