Zagłosuj na bez czarny z ul. Grodzisko! Ma szansę zostać Drzewem Roku 2019

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 11 czerwca 2019

Rzeszowski bez czarny
Fot. Halina Sikora

Ponad 200-letni bez czarny z Rzeszowa, który rośnie przy ul. Grodzisko 5 walczy o tytuł Drzewa Roku 2019. W tegorocznym konkursie Drzewo Roku organizowanym przez Klub Gaja udział bierze 16 drzew z całej Polski. O tym, które drzewo zdobędzie tytuł, zadecydują swoimi głosami internauci. Głosowanie na stronie www.drzeworoku.pl trwa przez cały czerwiec.

Bez do konkursu zgłosiła Halina Sikora z Rzeszowa. - To piękne, niezwykłe drzewo, bo bez czarny to najczęściej krzew - wyjaśnia rzeszowianka.

Obwód pnia drzewa bzu, na wysokości 130 cm, wynosi 125 cm, średnica korony ok. 4-5 m, wysokość pnia ok. 160 cm, a wysokość drzewa ok. 6 m. - Drzewo bzu czarnego rośnie co najmniej od 200 lat, a może nawet dłużej i jest efektem perfekcyjnej pracy doskonałego ogrodnika. W związku z powyższym można przypuszczać, że jest on pozostałością po byłych ogrodach zamkowych zamku Lubomirskich, tym bardziej, że w najbliższej okolicy rośnie dużo pięknych starych drzew, w tym najwięcej (jeszcze kilka sztuk) wierzby płaczącej, które też mają wymiary pomnikowe i są przepiękne - opowiada Halina Sikora.

Aktualnie na rzeszowski bez oddano ponad 1440 głosów, dzięki czemu zajmuje pierwsze miejsce. Druga jest lipa Anna z Klinisk Wielkich (woj. zachodniopomorskie) – ma ponad 1050 głosów.

- Liczę na głosy rzeszowian i nie tylko, na głosy wszystkich wrażliwych na piękno przyrody i z lokalnym patriotyzmem ludzi. Każdy głos jest bardzo ważny, mimo że bez czarny zajmuje teraz pierwsze miejsce, ale głosowanie trwa do 30 czerwca i wszystko może się zmienić. A drzewo jest piękne, unikatowe i zasługuje na głosy i pierwsze miejsce w konkursie - apeluje Halina Sikora. - Udział i zwycięstwo w konkursie ma również znaczenie edukacyjne i promujące piękną przyrodę Rzeszowa, często niezauważaną przez mieszkańców.

Red.

Rzeszowski bez czarny
Fot. Halina Sikora

Rzeszowski bez czarny
Fot. Halina Sikora

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4