Jest jak mała wieża Eiffla - stanęła dziś na szczycie rzeszowskiego wieżowca

KATEGORIA: INWESTYCJE / 3 lipca 2019

Konstrukcja wieży przed uniesieniem jej na szczyt budynku.
Fot. Viperis

Ustawianie stalowych wież i iglic na wysokich wieżowcach to sposób na formalne podwyższenie wysokości tych budynków i uzyskanie efektownego wyglądu obiektu. Firma Apklan, budująca inwestycję „Bulwary Park” przy al. Powstańców Warszawy w Rzeszowie, w ten właśnie sposób postanowiła podwyższyć jeden z budynków tego zespołu.

Od środy rano trwała akcja podnoszenia i montażu na dachu budynku około 15-metrowej stalowej konstrukcji. Operację wykonano przy pomocy specjalistycznego dźwigu o olbrzymim wysięgu ramienia. Po wstępnych przygotowaniach niepozorne samochodowe urządzenie efektownie wysunęło ramię na pełną wysokość budynku. Wcześniej do końcówki ramienia przymocowano kątowy wysięgnik, który przy niemalże pionowym położeniu ramienia dźwigu zapewniał możliwość transportu podnoszonego elementu.

Szczegóły konstrukcyjne wieży.
Fot. Viperis

Od kilku dni konstrukcja wieży stała na ziemi i można było się jej dokładnie przyjrzeć. Składa się ona ze stalowych mocnych profili, wzmocnionych dodatkowo krzyżującymi się cięgnami z cieńszych prętów. Końcówkę wieży stanowi pojedynczy krótki maszt, który na razie pozostawał złożony. Całość pomalowana jest w kolorze antracytu.

Na razie ustanowiono rekord wysokości

Oba budynki „Bulwary Park” mają po 18 kondygnacji nadziemnych i 55 m wysokości. Po ustawieniu ażurowej wieży jeden z wieżowców osiągnął aż 70 metrów wzwyż. To zapewnia mu, jak na razie, miano najwyższego budynku mieszkalnego w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Przypominamy jednak, że w kolejce do tego miana czekają w stolicy Podkarpacia jeszcze co najmniej 3 inne, nie zrealizowane jeszcze inwestycje.

Zmiana wizerunku dzięki kolorom

W czasie budowy zespołu „Bulwary Park” wiele osób zastanawiało się, czy budynki te dobrze wpasowują się w przestrzeń przy jednym z głównych skrzyżowań Rzeszowa. Rzeczywiście, bryły w czasie budowy mogły wydawać się trochę smutne. Trzeba jednak przyznać, że pomalowanie budynków na biało i zastosowanie dla kontrastu zaskakująco ciemnego koloru antracytu, nadało budynkom wyrazu i uwydatniło szczegóły elewacji.

Montaż wieży na szczycie budynku.
Fot. Viperis

Rozmawiając z jednym z rzeszowskich architektów usłyszeliśmy, że przynajmniej jeden z budynków zespołu mógł być o kilka kondygnacji wyższy, zespół zyskałby wtedy na smukłości. Z tego co dowiedzieliśmy się jednak, to miasto postawiło granicę wysokości ostatniej kondygnacji budynku właśnie na poziomie 55 metrów. Podwyższyć budynki można było zatem tylko dodatkową wieżą – iglicą. Jaki efekt powstał ostatecznie – oceńcie Państwo sami.

Red.

„Bulwary Park” po zamontowaniu wieży.
Fot. Viperis

Wieża widoczna od dołu.
Fot. Viperis

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4