Co obiecali kandydaci z list Lewicy we wtorek na rzeszowskim Rynku?

KATEGORIA: POLITYKA / 20 sierpnia 2019

Przemawia Wiesław Buż, „jedynka” list Lewicy w Rzeszowie, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa i szef SLD na Podkarpaciu.
Fot. Karol Woliński.

We wtorek 20 sierpnia Lewica, czyli koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny Roberta Biedronia oraz Partii Razem zaprezentowała kolejnych kandydatów w wyborach parlamentarnych z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego oraz krośnieńsko-przemyskiego. Jak już wiadomo z pierwszego miejsca w Rzeszowie z list Lewicy wystartuje wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa i szef SLD na Podkarpaciu, Wiesław Buż. Informacja ta została oficjalnie potwierdzona w zeszłą niedzielę, kiedy to poznaliśmy „jedynki” Lewicy we wszystkich okręgach w Polsce. Na drugim miejscu rzeszowskiej listy znajdzie się Michał Sztuk pełniący obecnie funkcję koordynatora Wiosny Roberta Biedronia właśnie w okręgu rzeszowskim. Pozycja trzecia na liście Lewicy przypadła działaczce Partii Razem Agnieszce Itner.

Wspomniane wyżej ugrupowania wystartują w zbliżających się wyborach parlamentarnych w ramach komitetu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który został już zarejestrowany przez Państwową Komisję Wyborczą. Stanie się to jednak z nowym logiem Lewicy, które zostało zaprezentowane podczas konferencji prasowej w Rzeszowie.

- Wchodzimy do kampanii wyborczej z pewnym opóźnieniem, ale dobrze przygotowani. Już w najbliższą sobotę odbędzie się konwencja programowa w Warszawie, podczas której zaprezentowany zostanie nasz program mający naprawić Polskę po „Dobrej Zmianie”, jaką zaproponował polakom rząd PIS - powiedział Buż, szef struktur SLD na Podkarpaciu

Wśród założeń programowych, jakie będzie obejmował program wyborczy Lewicy, Wiesław Buż wymienił m. in. poprawę sytuacji w służbie zdrowia, podwyżki dla nauczycieli, przywrócenie ładu i porządku prawnego w pracach parlamentu, czy zmianę prowadzenia polityki zagranicznej. Jednym z postulatów Lewicy ma być również przywrócenie świadczeń emerytalnych dla byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1999, które zostały obniżone tzw. ustawą dezubekizacyjną wprowadzoną w 2017 roku.

- Chcemy zaznaczyć, że naszym celem nie będzie zabranie tego co rząd PiS dał ludziom – mam tu na myśli programy społeczne. Chcemy przywrócić ludziom to co ten rząd zabrał, a było to m. in. ograniczenie pewnych uprawnień emerytalnych różnym służbom mundurowym. Jako przedstawiciel osób urodzonych w czasach PRL będę zabiegać o to, aby obywatele, którzy w tamtym czasie ciężko pracowali aby zapewnić bezpieczeństwo w kraju, otrzymali świadczenia, na które sobie zasłużyli. - powiedział Buż.

Kandydaci Lewicy rozpoczną w najbliższym czasie swoją kampanię w terenie.

Przemawia kandydat z drugiego miejsca rzeszowskiej listy - Michał Sztuk, pełniący obecnie funkcję koordynatora Wiosny Roberta Biedronia w okręgu rzeszowskim.
Fot. Karol Woliński.

- Już niedługo ruszymy w teren i chcemy rozmawiać o tematach ważnych i realnych dla zwykłych mieszkańców Podkarpacia. O jakości powietrza, ziemi czy wody, również o prawach pracowniczych. Jestem przekonany, że mieszkańcy naszego regionu już wkrótce przekonają się, że serce mają po tej właściwej - lewej stronie - powiedział podczas konferencji Michał Sztuk, startujący z drugiego miejsca na liście Lewicy w okręgu rzeszowskim.

Agnieszka Itner, numer 3 na liście wyborczej Lewicy jest od 2016 roku aktywną działaczką Partii Razem, zaangażowaną w organizację m. in. marszu równości, manify, czy czarnych protestów. Kandydatka Lewicy startując w wyborach parlamentarnych, chce przede wszystkim stanąć po stronie osób wyzyskiwanych.

- Dla mnie najważniejsze jest dawać każdemu wolność wyboru, a nie zmuszać, bo to do niczego dobrego nie prowadzi. Będąc kandydatką z listy Lewicy będę zawsze stawać po stronie kobiet, po stronie pracowników oraz wszystkich osób, które są wyzyskiwane w pracy. - podkreśliła Agnieszka Itner.

Jak zapewniają przedstawiciele Lewicy, listy wyborcze zostały już praktycznie zatwierdzone i będą one zaprezentowane w całości w najbliższym czasie. Jeżeli chodzi o wybory do Senatu RP Lewica prawdopodobnie poprzez kandydata ustalonego w ramach tzw. Pakietu Senackiego, czyli porozumienia ugrupowań opozycyjnych, które mają wystawić wspólnego kandydata w danym okręgu. Na chwilę obecną nie wiadomo kto będzie tym kandydatem, jednak wszystko wskazuje na to, że nie będzie to osoba ze środowiska Lewicy.

- Z naszego komitetu wyborczego Lewicy wskazaliśmy 7 lub 8 kandydatów do Senatu w skali kraju. Na terenie Podkarpacia mieliśmy pierwotnie wskazanych kandydatów jeszcze przed porozumieniem z KO i PSL. Na ten moment te osoby nie zostały jednak wskazane jako kandydaci na liście wyborczej - powiedział Wiesław Buż.

Podczas konferencji prasowej przedstawiono również kandydatów do Sejmu RP z okręgu przemysko-krośnieńskiego. „Jedynką” będzie tam Łukasz Rydzik z Wiosny, „dwójka” przypadła Gabrielowi Zajdlowi z SLD, a miejsce trzecie na liście zajmie Kamila Mackiewicz-Rossmanith z Partii Razem.

Karol Woliński

Przemawia Agnieszka Itner, działaczka Partii Razem, które przypadło trzecie miejsce na rzeszowskiej liście Lewicy do Sejmu RP.
Fot. Karol Woliński.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4