Kogo wystawi PSL? Ludowcy zaprezentowali kandydatów „z góry” list

KATEGORIA: POLITYKA / 20 sierpnia 2019

Poseł Mieczysław Kasprzak i Zbigniew Micał z PSL
Fot. Paweł Bialic

Poseł Mieczysław Kasprzak z Polskiego Stronnictwa Ludowego zaprezentował we wtorek w Rzeszowie kandydatów startujących z czterech pierwszych miejsc na listach tego ugrupowania w wyborach do Sejmu z Podkarpacia.

Jak już wcześniej informowaliśmy, w okręgu nr 23 (rzeszowsko-tarnobrzeskim) pierwsze miejsce na liście Koalicji Polskiej, na której kandydatów wystawiają wspólnie PSL, ruch Kukiz’15 i inne ugrupowania, zajmie wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz’15.

Na drugim miejscu znajdzie się Jan Tarapata, radny wojewódzki, przedsiębiorca z Mielca. Miejsce trzecie otrzymał Wiesław Lada, dyrektor biura Podkarpackiej Izby Rolniczej, działacz sportowy pochodzący z Dębicy. Na czwarte miejsce wystawiono Zbigniewa Micała, dyrektora podkarpackiego biura PSL w Rzeszowie, byłego radnego powiatowego i byłego sołtysa Miłocina.

W okręgu nr 22 (krośnieńsko – przemyskim) „jedynka” przypadła posłowi Mieczysławowi Kasprzakowi. Na drugim miejscu znalazł się Alfred Mercik z Krosna, na trzecim Zdzisław Zadworny, burmistrz Cieszanowa, a na czwartym Małgorzata Dachnowicz, działaczka stowarzyszenia „Dolina Sanu” z Przemyśla.

- Listy mamy już kompletne, z tym, że mogą być pewne przetasowania jeśli chodzi o kolejność - wyjaśniał poseł Kasprzak. Według deklaracji na listach znajdzie się wielu samorządowców i będą na nich przedstawiciele każdego powiatu.

- Nasz program polityczny został uzgodniony z Kukiz’15 - mówił Mieczysław Kasprzak. Jego filarami są zarówno postulaty PSL takie jak: emerytura i renta bez podatku, bezpłatne leki i szczepienia dla dzieci, przedsiębiorczość – dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców i obniżka podatku dla samozatrudnionych do 10 proc., a także postulaty Kukiz’15: zmiana ordynacji wyborczej (jednomandatowe okręgi wyborcze wymagają zmiany Konstytucji więc w grę wchodzi ordynacja mieszana), dzień referendalny przeprowadzany raz w roku w sprawach zasadniczych dla państwa, a także bezpośredni wybór przez obywateli sędziów Trybunału Konstytucyjnego i rzecznika praw obywatelskich.

Kasprzak wyjaśnił, że to, iż działacze PSL nie ujawniają w tym momencie pełnych list, wynika z tego, że Koalicja Polska „rozszerza swoje horyzonty” i wciąż przybywa jej współkoalicjantów. Stąd na listach mogą jeszcze pojawić się nowe nazwiska.

Kto jeszcze z ruchu Kukiz’15 znajdzie się na podkarpackich listach Koalicji Polskiej? Wiadomo tylko, że będzie to około 6 osób. Nazwiska kandydatów mają być uzgodnione w czasie rozmów działaczy PSL ze Stanisławem Tyszką.

Porozumienie koalicyjne PSL i Kukiz’15 nie obejmuje natomiast wyborów do Senatu. PSL nie wystawia na Podkarpaciu własnych kandydatów poza okręgiem Przemyśl – Sanok, gdzie wspólnym, uzgodnionym z ruchem Pawła Kukiza i innymi ugrupowaniami kandydatem, ma być Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Ruch Kukiz’15 ma iść do Senatu samodzielnie. Efektem takiej decyzji ma być wystawienie przez to ugrupowanie w wyborach na senatora obecnego posła Kukiz’15 Macieja Masłowskiego z Rzeszowa.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4