„Niezauważone perły” w Kinie Zorza. W czwartek „Dom, który zbudował Jack”

KATEGORIA: KULTURA / 22 sierpnia 2019

Fot. Kadr z filmu „Dom, który zbudował Jack”.

Wakacyjny cykl filmowy „Niezauważone perły 2019” jaki trwa w rzeszowskim Kinie Zorza zbliża się do końca. Cykl ma na celu prezentację filmów z ostatnich miesięcy, które „po prostu żal przegapić”, jak napisali organizatorzy. Zobaczymy w nim jeszcze dwa filmy. Dziś (czwartek, 22 sierpnia) pierwszy z nich.

Filmy prezentowane są w każdy czwartek o godzinie 19.00. Bilety wstępu są w cenie 12 zł.

W czwartek 22 sierpnia, propozycja Zorzy na wieczór, to film „Dom, który zbudował Jack”, w reż. Larsa von Triera.

Zwiastun filmu:

„Tytułowy Jack to nowa postać w popkulturowym klanie psychopatów, obok Kuby Rozpruwacza, Dextera czy Hannibala Lectera. Mistrz światowego kina pokazuje kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy, piekielnie inteligentnego perfekcjonisty, pełnego sprzeczności, słabości i drobnych natręctw. Jack jest estetą, wielbicielem malarstwa, architektury, poezji i wycieczek na łono natury. Zabójca patrzy na swoje zbrodnie jak na mroczne dzieła sztuki. Jaki kształt nada swojej zbrodni doskonałej?”

„Dla jednych arcydzieło współczesnego kina, dla innych jeden z najbardziej przerażających filmów ostatnich lat. Podszyty czarnym humorem, długo oczekiwany obraz Lars von Triera, twórcy "Nimfomanki", "Antychrysta" i "Melancholii". Duńczyk nakręcił wiele filmów o dobrych kobietach, tym razem postanowił jednak opowiedzieć o złym mężczyźnie. To prowokacyjne, śmiałe, pełne wizualnych pomysłów kino poszukujące odpowiedzi na pytanie o naturę dobra i zła. Trier pokazuje kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy, który wraz z każdą zbrodnią doskonali swój krwawy warsztat. Jack to typ poszukującego myśliciela, z pasji inżynier-architekt, ale gdy obserwujemy, jak inscenizuje miejsce zbrodni, ustawia zwłoki, by je uwiecznić aparatem, nie ma wątpliwości, że ma w sobie też coś z artysty. Przypomina wręcz reżysera na filmowym planie. Portretując okrutnego, acz piekielnie inteligentnego zabójcę, Lars von Trier sięga po motywy z twórczości Goethego, malarstwo Francisa Bacona i Eugène’a Delacroix, poezję Williama Blake’a, muzykę wybitnego pianisty Glenna Goulda, a nawet po swoje własne dzieła. Zaprasza widza do udziału w widowisku, które wymaga nie tylko mocnych nerwów, ale i otwartej głowy. Takie podejście zostaje jednak z nawiązką wynagrodzone.”

Poniżej harmonogram ostatnich sierpniowych projekcji:

22.08 - Dom, który zbudował Jack

29.08 - Szczęśliwy Lazzaro

Po więcej informacji i szczegółowy opis filmów zapraszamy na stronę Kina Zorza.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4