Nowe zasady dotyczące recept. Tradycyjnych i tych elektronicznych

KATEGORIA: ZDROWIE / 11 września 2019

Fot. Pixabay.com

- Od ubiegłej soboty (7 września) weszły w życie zmienione zasady dotyczące zarówno tradycyjnych papierowych recept jak i nowoczesnych e-recept, które wystawia już 450 lekarzy na terenie Podkarpacia - informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

W przypadku tradycyjnych recept papierowych, nadal mają one ważność 30 dni. Wyjątkiem są recepty na antybiotyki ważne 7 dni. Na jednej recepcie ilość leku nie może przekraczać zapotrzebowania na 120-dniowy okres stosowania, a lekarz może przepisać jednocześnie do 12 recept na kolejne okresy stosowania liczące łącznie maksymalnie 360 dni. Do tej pory takie recepty mogły być wystawione na maksymalnie 3 miesiące.

W przypadku zaś e-recepty, jest ona ważna 365 dni. Wyjątkiem jest recepta na antybiotyki, która nadal jest ważna 7 dni oraz recepta na środki odurzające i substancje psychotropowe ważna 30 dni.

- Lekarz może przepisać jednorazowo leki aż na 360 dni stosowania, pielęgniarka lub położna na 180 dni stosowania. Ponadto, w przypadku takich opakowań leków, które uniemożliwiają wydanie go w niezbędnej ilości, farmaceuta będzie mógł dołożyć jedno najmniejsze opakowanie - wyjaśnia Rafał Śliż.

Według danych z końca sierpnia, e-receptę wystawia już 449 lekarzy z Podkarpacia, pracujących w 189 placówkach. Wystawili oni łącznie od marca tego roku 91 834 e-recept.

Ilość e-recept ulega zatem systematycznemu zwiększeniu i to w stopniu lawinowym, co prezentuje poniższy wykres:

Fot. NFZ

Na trzech pierwszych miejscach pod względem ilości wystawionych e-recept znajdują się:

Fot. NFZ

W podziale według miejscowości, do końca sierpnia najwięcej e-recept – 10 tys. 142 wystawiono w Krośnie. Na drugim miejscu znalazła się Wólka Pełkińska (pow. jarosławski), gdzie wystawiono 9 tys. 118 e-recept. Trzecie są Ropczyce – 7 tys. 849. Rzeszów znalazł się dopiero na czwartym miejscu – w stolicy województwa wystawiono 6 tys. 299 e-recept. Pierwszą piątkę zamyka Dubiecko z 6 tys. 190 wystawionymi e-receptami.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4