Nowe linie ZTM – „14” do Stobiernej i „60” do Łąki. Ruszają od poniedziałku

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 14 września 2019

Fot. Krzysztof Kuchta

Od poniedziałku, 16 września Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie uruchamia dwie nowe linie autobusowe „14” i „60”, obsługiwane przez MPK. Obie pojadą z Dworca Lokalnego przy ul. Towarnickiego na teren gminy Trzebownisko.

Trasa przejazdu będzie wiodła przez al. Piłsudskiego (przystanek obok Urzędu Marszałkowskiego), potem na rondzie Dmowskiego obie linie będą skręcać w stronę ul. Marszałkowskiej, a następnie autobusy pojadą ul. Lubelską w kierunku Trzebowniska.

Z Trzebowniska linia nr 14 pojedzie do Stobiernej Krzywe, a linia nr 60 do Łąki z wariantowym przejazdem przez przystanek w Terliczce obok szkoły (Terliczka, szkoła).

Na każdej z nich będzie tylko po dwa kursy dziennie i tylko w dni nauki szkolnej. „14” wyruszy z Dworca Lokalnego o godz. 5.05 i 15.45, natomiast „60” o 6.35 i 14.27. Godziny odjazdów w stronę Rzeszowa to 5.45 i 16.35 ze Stobiernej w przypadku linii nr 14 oraz 7.10 i 15.05 z Łąki w przypadku linii nr 60.

Poranny kurs linii nr 60 pojedzie bezpośrednio do Łąki, ale w drodze powrotnej przejedzie przez Terliczkę. Z kolei kurs popołudniowy w drodze do Łąki przejedzie przez Terliczkę, a z powrotem do Rzeszowa pojedzie bezpośrednio.

Skąd pomysł na uruchomienie obu linii do gminy Trzebownisko, która należy do Związku Gmin „PKS” i zasadniczo obsługiwana jest przez autobusy MKS? Na nasze pytania skierowane mailem w czwartek do ZTM nie uzyskaliśmy dotąd odpowiedzi.

Te uzyskaliśmy natomiast u władz gminy Trzebownisko. Jak wyjaśnia wójt, uruchomienie obu linii odbywa się w porozumieniu z gminą. Są to jednak linie komercyjne.

- Gmina nie dopłaca do nich ani złotówki - podkreśla Lesław Kuźniar, wójt gminy Trzebownisko. Jak dodaje Kuźniar, uruchomienie linii nr 60 do Łąki przez Terliczkę ma związek z likwidacją oddziału szkolnego w tej wsi i koniecznością dowozu dzieci do Trzebowniska (w Terliczce istnieje Szkoła Filialna wchodząca w skład Szkoły Podstawowej w Trzebownisku). Stąd trasa autobusu zapewniająca dzieciom rano dojazd z Terliczki do Trzebowniska, a po południu w odwrotnym kierunku.

Szczegółowe informacje na temat nowych zasad dowozu dzieci podaje też na swojej stronie internetowej Szkoła Podstawowa im. bpa Wojciecha Tomaki w Trzebownisku.

„Informujemy Rodziców, że od 16 września 2019 dowóz dzieci z Terliczki do szkoły w Trzebownisku ulega reorganizacji. Autobus linii 60 Zarządu Transportu Miejskiego z Rzeszowa będzie odjeżdżał z przystanku obok szkoły w Terliczce o godzinie 7.17.

Przystanki na tym kierunku: Terliczka szkoła 01, Terliczka pętla 02, Terliczka Spiny 07, Trzebownisko Hartbex 01, Trzebownisko szkoła 05

Dzieci młodsze powinny być przyprowadzone przez Rodziców i oddane pod opiekę osoby, która będzie czuwała nad ich bezpieczeństwem podczas jazdy. Po skończonych zajęciach, o godzinie 14.45, autobus wraz z opiekunem odwiezie uczniów do Terliczki, gdzie powinni być odebrani przez Rodziców bądź upoważnione do tego osoby.

Przystanki na tym kierunku: Trzebownisko szkoła 06, Trzebownisko Hartbex 02, Terliczka Spiny 08, Terliczka pętla 01, Terliczka szkoła 01” – czytamy w komunikacie szkoły.

Z kolei w przypadku linii nr 14 do Stobiernej ma ona zapewnić dojazd dzieciom i dorosłym do szkół i do pracy w Jasionce, Trzebownisku i Rzeszowie.

Można powiedzieć, że obie linie będą funkcjonować na okres próbny. - Umowa obowiązuje na razie do końca 2019 r. - wyjaśnia wójt Lesław Kuźniar, który dodaje, że korzyścią dla pasażerów jest możliwość przesiadki na inne linie ZTM np. w ramach biletu sieciowego.

Rozkłady jazdy obu linii dostępne są na stronie internetowej ZTM: ztm.rzeszow.pl w zakładce „Rozkład Jazdy”.

Dotychczasowe kursy linii MKS na terenie gminy Trzebownisko pozostają bez zmian.

Oprócz tych nowości ZTM zmienia też rozkłady jazdy linii:

– nr 45 od 14 września, nastąpią zmiany godzin kursowania autobusów w soboty i niedziele/święta;

– nr 52 od 16 września, zwiększona zostanie liczba kursów.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4