Autosany dla MKS dotarły do Rzeszowa. Kto obsłuży nimi linie Związku Gmin?

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 16 września 2019

Nowe Autosany w bazie PKS przy al. Wyzwolenia
Fot. Paweł Bialic

Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” skupiający 9 podrzeszowskich samorządów odebrał 15 autobusów Autosan Sancity 12LF. Pojazdy zostały przed terminem dostarczone przez producenta – sanocki Autosan.

Umowa na dostawę autobusów, które mają obsługiwać linie MKS (Międzygminnej Komunikacji Samochodowej) została podpisana w kwietniu. Wartość zamówienia to 16 mln 143 tys. 750 zł.

Jak informuje producent, w autobusach zastosowane zostały ekologiczne silniki Cummins spełniające normy czystości spalin Euro VI oraz automatyczne skrzynie biegów VOITHoith. Zgodnie z wymaganiami 12-metrowe, niskopodłogowe Sancity 12LF dla ZG „PKS” wyposażono dodatkowo w kamery cofania oraz systemy wykrywania i gaszenia pożaru w komorze silnika. W celu zapewnienia pasażerom i kierowcom odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa podróżowania w każdym autobusie zamontowane zostały ergonomiczne fotele, klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny kierowcy, system informacji pasażerskiej (tablice informacyjne, zapowiedzi głosowe), system monitoringu.

Pojazdy posiadają udogodnienia dla osób niepełnosprawnych takie jak: rampa dla wózka inwalidzkiego, mocowanie wózka, przyciski „stop” oznakowane znakami wypukłymi w języku Braille’a.

Fot. Autosan

Fot. Autosan

Fot. Autosan

Fot. Autosan

Nowe wozy dołączyły do zakontraktowanych wcześniej 39 sztuk 10-metrowych autobusów Iveco Crossway 10,8, które stoją w bazie PKS przy al. Wyzwolenia. Ich koszt zakupu to 37,5 mln zł. Pasażerowie MKS czekają z niecierpliwością kiedy nowe wozy wyjadą na trasy. Będzie to jednak możliwe dopiero po rozstrzygnięciu przetargu na operatora linii, o którym pisaliśmy już TUTAJ.

Do tej pory linie MKS obsługuje rzeszowski PKS, którego właścicielem jest Związek Gmin. Jednak ich obsługa przy wykorzystaniu nowych wozów wymaga wyłonienia przewoźnika w przetargu wymaganym przez warunki unijnego projektu, w ramach którego zakupiono 54 autobusy.

Zadaniem wybranego operatora będzie obsługa 39 linii (będą wśród nich również nowe trasy) przy pomocy nowych wozów powierzonych przez Związek Gmin „PKS” oraz co najmniej 30 własnych autobusów zagwarantowanych przez przewoźnika.

Jak już informowaliśmy, PKS Rzeszów odwołał się od warunków przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej. Chodzi o postawiony w specyfikacji wymóg, że firmy starające się o udział w przetargu nie mogą spełniać unijnej definicji przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji. Jednak KIO oddaliła skargę spółki.

Przetarg miał być pierwotnie rozstrzygnięty 9 sierpnia, jednak termin otwarcia ofert trzykrotnie przesuwano, zmieniały się też niektóre szczegóły specyfikacji. Ma to związek z szeregiem pytań i wniosków ze strony firm potencjalnie zainteresowanych startem w przetargu.

Wcześniej warunki przetargu ustalały, że rozpoczęcie świadczenia przewozów ma rozpocząć się nie później niż 1 grudnia br. Teraz mowa jest, że powinno to nastąpić nie później niż w 90 dni od podpisania umowy. Punktowane będzie skrócenie tego terminu o 15 lub 30 dni.

Aktualnie termin otwarcia ofert wyznaczono na 20 września. Już za kilka dni okaże się więc, czy i jacy przewoźnicy są zainteresowani obsługą linii MKS. Umowa z operatorem ma obowiązywać przez 12 miesięcy.

Zakup autobusów to nie jedyna inwestycja Związku Gmin „PKS” w ramach projektu „Rozwój gospodarki niskoemisyjnej oraz poprawa mobilności mieszkańców poprzez usprawnienie zrównoważonego transportu publicznego na terenie ROF”. Jego wartość ponad 128 mln zł (prawie 88 mln zł ma pochodzić z funduszy unijnych).

Trwają prace związane z budową zaplecza technicznego dla obsługi nowych autobusów MKS. Powstaje ono PKS przy ul. Wyzwolenia. Nowa hala obsługi, którą spółka Solkan z Tyczyna zbuduje za 5,56 mln zł ma mieścić m.in. dyspozytornię centrum zarządzania ruchem, salę szkoleniową, łączność Wi-Fi i serwerownię. Ta inwestycja ma być gotowa do końca września.

Budowa zaplecza technicznego do obsługi nowego taboru przy al. Wyzwolenia
Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Równolegle powstaje też system zarządzania ruchem wraz z funkcją informacji pasażerskiej, który będzie kompatybilny z systemem jaki już od kilku lat działa w mieście Rzeszowie i znany jest z autobusów obsługiwanych przez MPK. Wykonuje go konsorcjum firm R&G PLUS Sp. z o. o. z Mielca (lider) oraz ITS Technology - Solveo Sp. z o.o. Sp.k. i E-Service Sp. z o. o. z Rzeszowa. Wartość prac to ponad 2 mln 760 tys. zł.

W ramach zadania przewidziano m.in. montaż tablic informacyjnych na dachu i wewnątrz dworca głównego PKS w Rzeszowie przy ul. Grottgera, tabliczek stanowiskowych z ekranami LCD, systemu nagłośnienia na dworcu i trzech infokiosków. Powstanie też centrum zarządzania ruchem na dworcu i przy wspomnianym zapleczu technicznym przy al. Wyzwolenia.

Elementy systemu z centrum zarządzania transportem, tablicami informacyjnymi i infokioskiem znajdą się również na dworcu PKP w Boguchwale. Natomiast na dworcu autobusowym w Boguchwale przewidziano montaż tablic LED i infokiosku. Tablice mają znaleźć się także w centrum przesiadkowym oraz dworcu autobusowym w Głogowie Młp.

Projekt przewiduje też dostawę sprzętu komputerowego wraz z sieciami elektrycznymi i teleinformatycznymi oraz bileterek dla nowych autobusów. Uruchomiona ma też zostać nowa strona internetowa.

W 54 nowych autobusach jakie kupuje Związek Gmin „PKS” do obsługi linii MKS są zamontowane tablice systemu informacji pasażerskiej podobne do tych jakie funkcjonują w autobusach rzeszowskiego MPK. Docelowo po zbudowaniu całego systemu, przyjazdy autobusów MKS mają wyświetlać się na tablicach zainstalowanych na miejskich przystankach.

Wspomniany unijny projekt jest bardzo ważny dla poprawy jakości komunikacji autobusowej na terenie gmin: Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Młp., Krasne, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn, które wchodzą w skład Związku Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa”.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4