Kongres 590 już za nami. Marszałek Władysław Ortyl podsumował imprezę

KATEGORIA: GOSPODARKA / 9 października 2019

Czwarta edycja Kongresu 590 za nami. W wydarzeniu określanym jako jedna z najważniejszych imprez o charakterze gospodarczym w Polsce, udział wzięli m.in. prezydent RP Andrzej Duda, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, goście specjalni ze Stanów Zjednoczonych, a także przedstawiciele rządu, politycy, samorządowcy oraz eksperci z dziedziny ekonomii, przedsiębiorczości, innowacji czy prawa.

Uczestnicy tegorocznego Kongresu 590 mieli do wyboru możliwość uczestniczenia w ponad stu panelach dyskusyjnych oraz wysłuachania wystąpień prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczących polskiego potencjału gospodarczego. Prezydent Duda zwracał uwagę, że głównym celem politycznym rządzących jest zapewnianie obywatelom naszego kraju coraz lepszego poziomu życia. Zdaniem Andrzeja Dudy rozwój gospodarczy Polski musi być oparty na dużych ambicjach ponieważ tylko dzięki temu będzie można osiągać sukcesy. Premier Morawiecki mówił natomiast o pułapkach, które zatrzymują tempo rozwoju gospodarczego i działaniach mających je niwelować.

A jak tegoroczną edycję ocenia jeden z gospodarzy tego wydarzenia, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl?

- Cieszymy się, że w dalszym ciągu Kongres ma miejsce na Podkarpaciu, jest to jedno z największych wydarzeń w skali naszego kraju, a w przyszłym roku jubileuszowy piąty Kongres. Będzie to małe święto, ale jakże ważne - powiedział nam marszałek Władysław Ortyl, który uważa, że Kongres 590 to duża promocja dla Podkarpacia, wskazując na udział w tym wydarzeniu najważniejszych osób w państwie, jak i ekspertów z różnych dziedzin.

Marszałek Ortyl podczas tegorocznej edycji Kongresu 590 oprócz wystąpienia otwierającego oficjalnie imprezę, uczestniczył w trzech panelach dyskusyjnych, które dotyczyły realizacji programu Polska Wschodnia, przemysłu motoryzacyjnego oraz 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej. Zdaniem Władysława Ortyla podczas tegorocznych paneli dyskusyjnych, jak i rozmów podczas wcześniejszych edycji, udało się skonstruować ciekawe wnioski, co doprowadziło w niektórych przypadkach do realnych działań polegających na zawarciu porozumień w sprawie realizacji konkretnych zadań. Za przykład Władysław Ortyl podał podpisanie listu intencyjnego w sprawie powołania nowej spółki PGM Automotive, którą ma stworzyć pięciu polskich producentów części motoryzacyjnych, a jej celem będzie reprezentowanie produktów i usług tych firm na rynku zagranicznym i krajowym.

- Rozmawialiśmy o mocach produkcyjnych naszych firm motoryzacyjnych, ale podpisano też porozumienie w celu zawiązania spółki przez Polską Grupę Motoryzacyjną, która będzie promowała pod tym wspólnym znakiem polskie elementy i produkcję części zamiennych do samochodów. To ważna sprawa aby oprócz dyskusji i debat były konkretne rozwiązania biznesowe i to ma miejsce - zaznaczył marszałek województwa podkarpackiego.

W zeszłym roku podczas trzeciej edycji Kongresu 590, jeden z paneli dyskusyjnych dotyczył możliwości stworzenia samolotu polskiej konstrukcji. Podczas tegorocznej edycji są pierwsze owoce dyskusji z poprzedniej edycji w tym temacie. W drugim dniu Kongresu doszło do podsiania listu intencyjnego pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu, Siecią Badawczą Łukasiewicz - Instytutem Lotnictwa oraz przedsiębiorcami (Eurotech Sp. z o.o., SZEL-TECH Grzegorz Szeliga, P.W. METROL Dariusz Dąbkowski, PILC Józef Grzybowski). Umowa podpisana podczas Kongresu dotyczy powołania spółki działającej w województwie podkarpackim dedykowanej przedsięwzięciu w sektorze lotniczym.

- Cieszy nas to, że nie tylko rozmawiamy, ale wchodzimy również w takie praktyczne rozwiązania - stwierdził marszałek województwa podkarpackiego.

Spośród ponad 100 paneli dyskusyjnych zorganizowanych w ramach dwóch dni Kongresu 590, praktycznie każdy uczestnik mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Gospodarka, innowacje, polityka zagraniczna, obronność, ale też sport i branża gamingowa - to tylko mała część tematów poruszonych podczas tegorocznej edycji Kongresu 590.

Wokul

Marszałek Władysław Ortyl, prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki
Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4