Konferencja o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. „Jego życie może być drogowskazem”

KATEGORIA: HISTORIA / 18 października 2019

Fot. Karol Woliński

W sobotę, 19 października będziemy obchodzić 35. rocznicę śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana warszawskiej „Solidarności” w czasach PRL, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W piątek, w przeddzień rocznicy, z inicjatywy Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowano konferencję poświęconą życiorysowi bł. ks. Jerzego Popiełuszki pt. „Zło dobrem zwyciężaj - Tak Żyłem”.

- Dzisiaj mówimy o osobie ważnej dla naszego kraju. Wiemy jaki skromne i proste życie prowadził ks. Popiełuszko, i jak naprawdę zło dobrem zwyciężał pokazując to w każdym dniu swojego życia - powiedział na początku konferencji marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślając, że przesłanie dokonań ks. Jerzego Popiełuszki jest szczególnie potrzebne w dzisiejszych czasach i wzbogaci uczestników konferencji poświęconej jego życiu.

Słowa do uczestników skierowali również przewodniczący zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, Roman Jakim oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart , która odniosła się do motta przewodniego piątkowej konferencji - „Zło dobrem zwyciężaj”.

- Żyjemy w czasach, w których nieustanie dobro i zło się ściera. Dzisiaj jednak zło trudniej zdefiniować i dlatego wielką wartość mają ludzie tacy jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który dla nas i dla następnych pokoleń, jest pewnego rodzaju świecą rozjaśniającą mroki współczesnego zła albo po prostu drogowskazem - stwierdziła Ewa Leniart.

List do uczestników konferencji w imieniu Głównego Inspektora Pracy Wiesława Łuszczka odczytała Barbara Kiełb, Okręgowy Inspektor Pracy.

Następnie swoje wystąpienia przedstawili zaproszeni na konferencję prelegenci. Duże zainteresowanie mogło budzić wystąpienie dr hab. Wojciecha Polaka, który przedstawił wątpliwości co do faktycznych okoliczności śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Dr hab. Grzegorz Ostasz z Politechniki Rzeszowskiej mówił natomiast o publikacji pt. „O solidarności z wielkiej i małej litery pisanej”, w której nazwisko ks. Jerzego Popiełuszki pada wielokrotnie. O tym jakim kapłanem był ks. Jerzy Popiełuszko, jakimi wartościami się kierował i co było dla niego najważniejsze w posłudze duszpasterskiej, opowiedział ks. dr hab. Piotr Steczkowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Ks. Jerzy Popiełuszko utrzymywał dobry kontakt m.in. z abp Ignacym Tokarczukiem, pierwszym metropolitą przemyskim i kapłanem znanym również z niezłomności wobec władzy komunistycznej. O między innymi relacjach pomiędzy tymi dwoma kapłanami opowiedział dr hab. Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej podczas prelekcji pt. „Świadectwo abp. Ignacego Tokarczuka o męczeństwie bł. księdza Jerzego Popiełuszki”.

Zbigniew Branach, dziennikarz i pisarz zdradził natomiast kulisy powstawania swojej książki pt. „Zlecenie na Popiełuszkę”.

Konferencja „Zło dobrem zwyciężaj – tak żyłem bł. Jerzy” odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, a w holu tego budynku zorganizowano wystawę Instytutu Pamięci Narodowej poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Oprócz tego po wystąpieniach zaproszonych gości odbyło się wręczenie nagród wojewódzkiego konkursu „Zło dobrem zwyciężaj – Tak Żyłem” przeznaczonego dla uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej i szkół średnich.

Wydarzenie poprzedziły Msza święta w kościele oo. Saletynów przy ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie oraz złożenie wieńców pod pomnikiem bł. Jerzego Popiełuszki.

Honorowy patronat na konferencją „Zło dobrem zwyciężaj – Tak Żyłem” objął prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Patronat nad rzeszowską konferencją objął Portal Informacji i Opinii CzytajRzeszów.pl

Wokul

Fotorelacja: Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4