Wszystko zaczęło się 50 lat temu! Jubileusz zespołu „Połoniny”

KATEGORIA: KULTURA / 15 listopada 2019

Fot. Kamila Samagalska/Facebook zespołu „Połoniny”

Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Połoniny” to reprezentacyjny zespół artystyczny Politechniki Rzeszowskiej, który powstał w listopadzie 1969 r., co oznacza, że w bieżącym roku przypada 50 rocznica istnienia tej formacji. Z tej okazji w dwa nadchodzące weekendy listopada będą odbywać się jubileuszowe koncerty. Zespół zaprezentuje się 16, 17, 22 i 23 listopada na scenie w auli Politechniki Rzeszowskiej (budynek V). W programie folklor rzeszowski, polskie tańce narodowe oraz tańce i przyśpiewki regionów południowej i wschodniej Polski.

- „Połoniny to nie tylko zespół, to rodzina” – tak mówią członkowie tej tanecznej formacji. Grupa w swoich szeregach gromadzi ludzi wielu pokoleń. Co prawda jest to zespół studencki, jednak w rzeczywistości wiele osób, pomimo ukończenia studiów, postanawia wciąż tańczyć w „Połoninach”. Podczas jubileuszu na scenie pojawią się nie tylko stali tancerze, ale również tzw. grupa „old-boy”, czyli ci, którzy oficjalnie zakończyli już swoją przygodę z „Połoninami”, jednak zawsze chętnie występują na jubileuszach zespołu.

Fot. Facebook zespołu „Połoniny”

Od początku istnienia tej grupy tanecznej do 1981 r. jego działalnością kierowała Alicja Haszczak. Pełniła ona funkcję kierownika i choreografa. Ukierunkowała zespół pod względem kulturotwórczym i wychowawczym. Od 1983 r. kierownikiem artystycznym zespołu była Alina Kościółek-Rusin, która najpierw sama tańczyła w „Połoninach” pod okiem Alicji Haszczak, a później przez wiele lat była choreografem. Obecnie zespół pracuje pod okiem Rafała Dyrdy.

Wybraliśmy się z kamerą na próbę przed nadchodzącymi jubileuszowymi koncertami, aby porozmawiać z koordynatorami oraz członkami Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Połoniny”. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, w którym usłyszycie nieco o historii zespołu i przygotowaniach do jubileuszu.

Kam.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4