Rzeszowski teatr pokaże wyjątkowy spektakl w łańcuckim zamku. FILM

KATEGORIA: KULTURA / 16 listopada 2019

Fot. Paweł Bialic

W sobotę i niedzielę, 16 i 17 listopada podkarpacka publiczność będzie mogła zobaczyć premierę wyjątkowego spektaklu – „Ermina albo Królewna pasterska”. Właściwie w tym miejscu zasadnym byłoby zadać pytanie, a na czym wyjątkowość tego spektaklu ma polegać? Po pierwsze - wyjątkowe miejsce. Przepiękne wnętrze Sali Balowej Muzeum – Zamku w Łańcucie stanie się tłem odgrywanej przed publicznością sztuki. Po drugie - czas akcji. Trzeba przyznać, że przedstawianie teatru dworskiego w XXI wieku, to współcześnie bardzo niecodzienne wydarzenie. Zapewne tak niecodzienne, że stało się wyzwaniem i jednocześnie ciekawym doświadczeniem artystycznym dla aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, którzy wraz z reżyserem tej sztuki, Janem Nowarą stworzyli dla nas teatralną perełkę.

Posłuchajcie co o spektaklu „Ermida albo Królewna pasterska” powiedzieli nam jego twórcy, tuż przed sobotnią premierą.

W „Ermidzie albo Królewnie pasterskiej", sielankowej komedii z 1664 roku autorstwa Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, autor przedstawił Arkadię, która jest nie tylko niedościgłym przedmiotem marzeń, ale i źródłem wiedzy o prawach rządzących ludzką naturą. Główna bohaterka sztuki - Ermida, po przejściu miłosnego zawodu, postanawia opuścić dwór i wraz ze swoją towarzyszką Laurellą udać się na wieś będącą (w jej przekonaniu) krainą szczęścia - Arkadią. Nie rozumie jednak, że nawet w wyidealizowanym świecie więcej warte jest samo dążenie do szczęścia niż jego osiągnięcie. Człowiekiem targają namiętności, które prowadzą bezustanny bój z rozumem i wcale niełatwo je poskromić. Marzenia o miłości, życiu wolnym, beztroskim i szczęśliwym są odwieczne i często niedoścignione przez człowieka. Mimo, że Lubomirski w podtytule swojej sielanki wskazał jej morał - „ten szczęśliwy, który się swym stanem kontentuje”, Jan Nowara - reżyser spektaklu wraz z zespołem bawią się tym morałem i podpowiadają nowe jego interpretacje.

Aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie mierzą się z nie lada wyzwaniem. Wciągają widza w historię wymyśloną wiele lat temu i bawią współczesnych, posługując się oryginalnym językiem literackim epoki baroku.

Teatr dworski ma w Polsce długą i bogatą tradycję. Od epoki renesansu, przez lata rozwijał się na dworze królewskim, dworach magnackich i szlacheckich. Spektakl Teatru W. Siemaszkowej pt. „Ermida albo Królewna pasterska” najlepiej odnajdywać się będzie w przestrzeniach zamków, pałaców i dworów, dlatego chyba najbardziej oczywistym wyborem na premierowy pokaz sztuki jest wnętrze Muzeum-Zamku w Łańcucie. Dodatkowo przestrzeń, w jakiej zobaczymy spektakl historycznie łączy się z osobą autora sztuki, czyli Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Sala Balowa Zamku w Łańcucie, po jednym z pożarów została odbudowana właśnie dzięki jego inicjatywie.

Do współpracy przy tworzeniu tego spektaklu w iście barokowej oprawie, zaproszono znakomitego kompozytora, twórcę muzyki do przedstawień teatralnych i produkcji telewizyjnych, Wojciecha Głucha. Piosenki śpiewane przez aktorów wybrzmią w akompaniamencie pianina, fletu, gitary i wiolonczeli. Scenografia i kostiumy zaprojektowane przez Marzenę Wodziak, doskonale wpisują się w klimat dworu i idealizowanej w tamtych czasach polskiej wsi. Choreografia jest dziełem uznanego reżysera ruchu scenicznego, Tomasza Dajewskiego.

Bilety na premierę zostały niestety wyprzedane. „Ermidę albo Królewnę pasterską” będzie można zobaczyć także w grudniu w Rzeszowie. Kto wie, może uda się ją przedstawić tym razem w przestrzeniach rzeszowskiego zamku?

Red.

Fot. Barbara Kędzierska

Spektakl: „Ermida albo Królewna pasterska” pióra Stanisława Herakliusza Lubomirskiego magnata i erudyty, uznanego za jednego w wybitniejszych pisarzy polskich XVII wieku.

Reżyseria: Jan Nowara

Scenografia i kostiumy: Marzena Wodziak

Muzyka: Wojciech Głuch

Choreografia: Tomasz Dajewski

Przygotowanie wokalne: Bożena Stasiowska-Chrobak

Obsada: Dagny Cipora, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Justyna Król, Małgorzata Machowska, Michał Chołka, Paweł Gładyś, Mateusz Mikoś, Robert Żurek.

Muzycy: Urszula Baran (flet), Tomasz Jachym (piano), Patrycja Machała (wiolonczela), Andrzej Paśkiewicz (gitara)

Premiera: Sala Balowa Zamku w Łańcucie, 16 i 17 listopada 2019 r. godz. 18.00 i 17.00.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4