Stary biurowiec Orange zyska nową elewację? Trwają prace projektowe

KATEGORIA: INWESTYCJE / 9 grudnia 2019

Fot. Krzysztof Kuchta

Elewacja budynku kiedyś należącego do Telekomunikacji Polskiej, a teraz jej spadkobiercy czyli firmy Orange Polska, lata swojej świetności ma już dawno za sobą. Zbudowany w latach 80. zeszłego wieku 4-piętrowy obiekt znajduje się nieopodal Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i tuż przy okrągłej kładce dla pieszych przy al. Piłsudskiego. I trzeba powiedzieć, że tworzy tam dosyć duży kontrast w stosunku do kładki traktowanej przez władze Rzeszowa jako symbol innowacji w mieście, a także pozostałych elementów otoczenia w tym wpisanego niedawno do rejestru zabytków gmachu urzędu wojewódzkiego.

Obiekt, który powstawał w schyłkowym okresie PRL jako inwestycja ówczesnego przedsiębiorstwa Polska Poczta, Telegraf i Telefon, uchodził wówczas za nowoczesny i mieścił centralę telefoniczną. Budynek ponoć powstał właśnie w tym miejscu, w wyniku interwencji jednego z partyjnych sekretarzy, zdaniem którego taki „ładny” obiekt nie powinien stać na obrzeżach miasta (gdzie miał pierwotnie stanąć). Dość szybko okazało się jednak, że jego lokalizacja w centrum Rzeszowa przysparza więcej problemów niż korzyści. To co w latach 80. XX wieku mogło wydawać się nowoczesne, dziś wyraźnie kontrastuje z oczekiwaniami stawianymi architekturze przy jednej z najważniejszych i najbardziej ruchliwych arterii stolicy Podkarpacia.

Kiedyś (dla młodszego pokolenia to dziś trudne do wyobrażenia) w budynku można było zamawiać rozmowy międzymiastowe i międzynarodowe, które wykonywało się w zamkniętych kabinach. Także przed budynkiem przez wiele lat stały budki telefoniczne. Wraz z szybkim postępem technicznym w dziedzinie telekomunikacji jaki nastąpił w latach 90., kiedy najpierw lawinowo zaczęła rosną liczba telefonów stacjonarnych w domach, a potem pojawiły się telefony komórkowe, obie funkcje szybko straciły na znaczeniu. Budynek, przestał też służyć jako miejsce osobistego załatwiania spraw telekomunikacyjnych przez mieszkańców, bo służą temu infolinie. W ten sposób okazały obiekt w samym centrum Rzeszowa dostępny jest w zasadzie tylko dla pracowników telekomunikacyjnej spółki.

Fot. Krzysztof Kuchta

Kwestią odnowy elewacji budynku przy al. Piłsudskiego od dawna interesują się władze Rzeszowa, które starały się nakłonić właściciela budynku do rozpoczęcia renowacji. Jeszcze w 2016 roku prezydent Tadeusz Ferenc wysyłał pisma do zarządu Orange Polska, w których wskazywał konieczność poprawy zewnętrznego wyglądu budynku, który szpeci ścisłe centrum miasta. Wtedy firma twierdziła jednak, że elewacja biurowca jest w dobrym stanie i planów na remont nie było. Teraz wiele wskazuje na to, że może się to zmienić. Jak poinformowało nas biuro prasowe Orange Polska, aktualnie prowadzone są działania związane z projektem inwestycji.

- Trwa przygotowywanie dokumentacji projektu remontu elewacji. Na jej podstawie będą podejmowane w konsultacji z władzami miasta dalsze decyzje - informuje Biuro Prasowe Orange Polska.

Czy i kiedy faktycznie dojdzie do modernizacji budynku przy al. Piłsudskiego na razie jeszcze nie wiadomo.

Karol Woliński

Fot. Krzysztof Kuchta

Fot. Krzysztof Kuchta

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4