Od stycznia w kasownikach rzeszowskich autobusów zapłacisz zbliżeniowo

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 13 grudnia 2019

Fot. Tomasz Wrzesiński

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie wraz z eService i partnerami rozpoczął instalację nowoczesnego systemu, dzięki któremu za przejazd autobusem będzie można zapłacić zbliżeniowo – kartą płatniczą, telefonem lub zegarkiem - bez konieczności posiadania papierowego biletu. Rozwiązanie będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie, a także pierwszym w Polsce wdrożeniem systemu rozliczeń korzystającego z modelu Mass Transit Transaction (MTT). Umożliwi on m.in. wprowadzenie inteligentnej taryfy służącej do automatycznego naliczania opłat jedynie za rzeczywiście przejechany przez pasażera odcinek trasy. Pierwsze autobusy z kasownikami obsługującymi płatności zbliżeniowe wyjadą już w styczniu 2020 roku.

- Podążając za globalnym trendem widocznym w wielu miastach na całym świecie, Rzeszów poprawi jakość codziennych podróży komunikacją miejską, eliminując uciążliwą dla mieszańców i turystów konieczność kupowania tradycyjnych biletów. Bezgotówkowe płatności w transporcie miejskim gwarantują pasażerom możliwość szybkiego, wygodnego i bezpiecznego przemieszczania się w coraz bardziej zatłoczonych miastach – przekonuje Maciej Mironiuk, ekspert ds. rozwiązań płatniczych w transporcie, Visa. – Sprawny system transportu publicznego, który umożliwia płynną podróż, jest kluczem nie tylko do zadowolenia mieszkańców, ale także do sukcesu ekonomicznego miasta. Rozwiązanie wdrażane w Rzeszowie jest jednym z najnowocześniejszych i działa podobnie jak te w Londynie, Nowym Jorku czy Singapurze.

Począwszy od stycznia 2020 r., kasowniki obsługujące płatności zbliżeniowe będą uruchamiane w kolejnych autobusach ZTM i MPK w Rzeszowie. Podobnie jak te używane dotychczas, umożliwią korzystanie z tradycyjnych biletów oraz Rzeszowskiej Karty Miejskiej (RKM). Nowością będzie możliwość opłacania przejazdu za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych lub innych urządzeń z funkcją płatności zbliżeniowych, takich jak smartfon, opaska, czy smartwatch. Dzięki temu pasażerowie będą mieli możliwość opłacenia przejazdu, bez konieczności kupowania papierowego biletu, a więc w pełni cyfrowo i ekologicznie.

Płatności zbliżeniowe w transporcie publicznym to szybkie i wygodne rozwiązanie, przyjazne dla pasażerów. Po wejściu do autobusu wystarczy podejść do kasownika i zbliżyć kartę płatniczą lub RKM do kasownika, który automatycznie rozpozna jej rodzaj. Informacja o opłaceniu przejazdu jest zapisywana w systemie biletowym ZTM Rzeszów. W razie kontroli biletów posłuży ona do potwierdzenia, że pasażer posługujący się kartą, opłacił bilet uprawniający do przejazdu. Rozwiązanie umożliwia korzystanie z ulg na przejazdy, które działają tak, jak przy dotychczasowej obsłudze karty RKM.

W pierwszej fazie wdrożenia kasowniki obsługujące nowy system zaczną działać w 50 najnowszych pojazdach (tj. 10 Autosanach SanCity M12LF, nry taborowe 922 - 931, 10 Solarisach Urbino 12 Electric, nry taborowe 100 – 109, oraz 30 przegubowych Solarisach Urbino 18, nry taborowe 759 - 788). W kolejnej fazie wdrożenia, która zaplanowana jest na wiosnę 2020 r. kasowniki z nową funkcją zostaną uruchomione we wszystkich rzeszowskich autobusach (60 12-metrowych Mercedesach Citaro, 20 10-metrowych Autosanach SanCity oraz 70 autobusach należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie).

W kasowniki z funkcją płatności kartą bankową zostaną wyposażone także nowe gazowe autobusy Autosan SanCity M12LF CNG, które w liczbie 60 sztuk będą wchodzić do eksploatacji od 2020 roku. Wszystkie autobusy z nowymi kasownikami, podobnie jak same kasowniki będą oznakowane naklejkami z informacją o możliwości płacenia za przejazd kartą.

System instalowany w rzeszowskim ZTM zalicza się do najnowocześniejszych w Europie i docelowo będzie pierwszym w Polsce zastosowaniem na dużą skalę koncepcji Mass Transit Transaction. Umożliwi udostepnienie użytkownikom innowacyjnych rozwiązań i niespotykanych w innych rozwiązaniach możliwości. Oprócz korzyści dla środowiska wynikających z ograniczenia użycia biletów papierowych dostarczy oszczędności związanych z kosztami ich produkcji oraz dystrybucji. Pasażerowie zyskają też możliwość płacenia za przejazd według inteligentnej taryfy, elastycznie dostosowującej się do trasy przejechanej przez pasażera lub czasu podróży.

- ZTM Rzeszów konsekwentnie realizuje politykę wdrażania nowoczesnych rozwiązań w transporcie publicznym, mając na uwadze komfort podróży i oczekiwania pasażerów, rzeszowian, gości i turystów. Cieszę się, że także obecne wdrożenie wpisuje się w ten postulat a jednocześnie pozwala miastu zachować prymat lidera technologicznego – wyjaśnia Tomasz Wesołowski, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z czołowymi firmami specjalizującymi się w nowoczesnych rozwiązaniach informatycznych dla smart cities i systemów komunikacji miejskiej. Nowoczesne kasowniki dostarcza firma R&G z Mielca. Za uruchomienie i integrację systemów odpowiadają specjalistyczne firmy Solveo oraz Bee-Tech, a bezpieczeństwo płatności i sprawną obsługę transakcji gwarantuje eService – największy polski procesor transakcji bezgotówkowych, który jest też dostawcą systemu rozliczeniowego dla wdrażanego rozwiązania. Partnerem wdrożenia jest organizacja płatnicza Visa, która współpracuje z wieloma miastami w Polsce i za granicą, wspierając wdrażanie płatności zbliżeniowych w rozwiązaniach dla transportu miejskiego.

- Płatności zbliżeniowe stały się najchętniej wybieraną metodą płatności bezgotówkowych w Polsce, a Polacy są światowymi liderami pod względem ich wykorzystania. Nowoczesne miasta również dostrzegają ich zalety i wykorzystują je, by lepiej zarządzać swoimi zasobami a przy tym zwiększać komfort życia mieszkańców. Płynące z tego korzyści świetnie rozumieją władze Rzeszowa, które decydując się na uruchomienie tak nowoczesnego systemu rozliczeń w transporcie miejskim, wprowadzają swoje miasto do europejskiej czołówki – mówi Joanna Seklecka, prezes zarządu eService.

Wdrożeniu inteligentnego systemu opłat za przejazdy towarzyszyć będzie kampania edukacyjno-informacyjna ZTM Rzeszów, zachęcająca pasażerów do korzystania z tego nowoczesnego i komfortowego rozwiązania.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4