Losy Polski rozstrzygną się na Białorusi? Ważna debata ekspertów w Łańcucie

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 17 lutego 2020

Marek Budzisz (z prawej) i Jacek Bartosiak (z lewej) w czasie jednej z dyskusji o zagrożeniach bezpieczeństwa Polski płynących ze wschodu.

Otoczenie bezpieczeństwa naszego kraju zostało ostatnio wystawione na poważną próbę. Zupełnie na uboczu krajowych sporów partyjnych przez Polskę przetacza się dyskusja ekspertów mogąca mieć brzemienne skutki dla naszej przyszłości. Najbliższa taka debata krajowych analityków odbędzie się w Łańcucie.

Wszystko to przez coraz mocniejsze naciski prezydenta Rosji Władimira Putina na szybszą integrację Rosji z Białorusią. Zapewne wielu słyszało w ostatnich trzech miesiącach o kolejnych szczytach władz obu państw, na których politycy z Moskwy robili wszystko, aby politycy z Mińska zaakceptowali scenariusz polityczny stworzony na Kremlu.

Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z dramatyzmu tych wydarzeń w polityce międzynarodowej. Jako pewną ich ilustrację można przytoczyć informację podaną publicznie około tygodnia temu przez byłego ambasadora Polski na Łotwie – Jerzego Marka Nowakowskiego. Otóż w pierwszych dniach lutego tego roku odbyło się nagłe spotkanie wojskowych sztabowców z Niemiec, Polski i Stanów Zjednoczonych z wojskowymi sztabowcami z Białorusi. Odbyło się to równolegle z ogłoszeniem przez szefa sztabu generalnego Białorusi generała Aleksandra Wolfowicza podwyższonej gotowości bojowej armii. Dla ekspertów nie ulega wątpliwości, że działania te w dużym stopniu były związane z przyśpieszeniem planów władz na Kremlu.

Zmiany fundamentalne dla Polski

Polscy analitycy podkreślają, że ewentualne wchłonięcie Białorusi przez Rosję, które założył sobie w najbliższych dwóch latach prezydent Putin, całkowicie zachwiałoby bezpieczeństwem politycznym i militarnym Polski, a jeszcze bardziej bezpieczeństwem krajów bałtyckich. Nawet do tego stopnia, że cała dotychczasowa koncepcja obrony wschodniej flanki NATO ległaby w gruzach.

Jacek Bartosiak, znany ekspert do spraw geopolityki postawił nawet na przełomie stycznia i lutego publicznie władzom naszego kraju postulat, aby Polska dokonała pilniej rewizji swojej polityki wschodniej opartej od 30 lat na założeniach tzw. doktryny Giedroycia i Mieroszewskiego. Doktryny, która w olbrzymim skrócie polega na tym, aby odrzucić bezpośrednie angażowanie się Polski na Białorusi i na Ukrainie (co mogłoby przywodzić naszym sąsiadom na myśl mocarstwowe skłonności Polski), a wpływać za to na politykę tych krajów za pośrednictwem Unii Europejskiej i jej instytucji jako całości.

Ważne spotkanie w Łańcucie

Jeden z ośrodków zgłębiających sytuację Polski w otoczeniu międzynarodowym – Fundacja Jagiellońska, która prowadzi w Rzeszowie Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej działający na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP – zaprosiła do Łańcuta trzech krajowych ekspertów w celu przedyskutowania, jakie są dotychczasowe efekty polskiej polityki wschodniej i jaka przyszłość czeka Polskę od wschodu w najbliższych latach. Debata odbędzie się pod wymownym tytułem: „Co dalej z Białorusią?”.

W dyskusji udział wezmą:

Witold Jurasz – były polski dyplomata na Białorusi, pracownik Ośrodka Analiz Strategicznych;

dr Michał Rzepecki – Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego;

Marek Budzisz – publicysta, analityk stosunków międzynarodowych.

Moderatorem debaty będzie Piotr Zyzański, ekspert Fundacji Jagiellońskiej.

Spotkanie jest otwarte dla publiczności i odbędzie w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie w najbliższy piątek 21 lutego o godzinie 12.00. Wszyscy chętni do wzięcia udziału proszeni są o zarejestrowanie się na formularzu, który można znaleźć TUTAJ na stronie organizatora.

Patronat na wydarzeniem objął Portal Informacji i Opinii CzytajRzeszów.pl

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4