Wielki Tydzień przeżywany w domu. Poradnik na Wielką Środę

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 7 kwietnia 2020

Fot. bernardyni.rzeszow.pl

Trwa Wielki Tydzień. Na łamach CzytajRzeszów.pl w ślad za poradnikiem przygotowanym przez ks. Tomasza Nowaka, rzecznika Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, dzień po dniu podpowiadamy jaki wierni mogą przeżyć ten czas bez fizycznej obecności w kościołach.

Dziś przytaczamy wskazówki do przeżywania Wielkiej Środy.

***

W czasie epidemii, gdy z powodu różnych ograniczeń nie możemy uczestniczyć w liturgii, warto w Wielkim Tygodniu, częściej niż kiedykolwiek, sięgać po Pismo Święte. Słowo Boże najlepiej poprowadzi nas od uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, przez zdradę Judasza, mękę na Golgocie, do Zmartwychwstania. Poniżej znajduje się propozycja przeżycia Wielkiego Tygodnia uwzględniająca różne aspekty życia, nie tylko duchowego.

Na początku zadbajmy o stół (może to być też stolik albo ława). Niech w Wielkim Tygodniu stół będzie nie tylko miejscem spożywania posiłków, ale domowym ołtarzem, miejscem modlitwy i czytania słowa Bożego. Połóżmy na stole księgę Pisma Świętego, świecę, a obok, w miarę rozwoju dramaturgii Wielkiego Tygodnia, inne przedmioty. Każdy z opisów dni Wielkiego Tygodnia obejmuje pięć punktów: „Słowa klucze”, „Na stole”, „Sacrum i profanum”, „Bóg i słowo”, „Telewizja, radio i internet”.

WIELKA ŚRODA

Słowa klucze: Judasz, zdrada, żal doskonały.

Na stole: Pismo Święte, świeca, obrazek Pana Jezusa Miłosiernego.

Sacrum i profanum: W wielu największych parafiach dekanatów Wielka Środa była dniem spowiedzi przedświątecznej. W niektórych parafiach w konfesjonałach spowiadało jednocześnie trzydziestu księży. W tym roku nie organizuje się spowiedzi dekanalnych, a z racji rozporządzeń o ograniczonym przemieszczaniu i liczbie uczestników nabożeństw, Kościół przypomina o żalu doskonałym i przykazaniach kościelnych, które mówią o spowiedzi przynajmniej raz w roku i Komunii Świętej w okresie wielkanocnym (w bieżącym roku do 7 czerwca). Na razie mamy nadzieję, że wiele się do tego czasu zmieni.

Bóg i słowo: Ewangelia podczas Mszy św. (Mt 26, 14-25). Fragment: „On zaś odpowiedział: «Ten, który ze Mną rękę zanurzył w misie, ten Mnie wyda. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził»”.

Telewizja, radio i internet:

godz. 18.00 – Radio VIA – Msza św. z bazyliki ojców bernardynów w Rzeszowie.

godz. 18.00 – facebook.com/KatedraRzeszow/ – Msza św. z katedry rzeszowskiej.

Oprócz codziennych Mszy św. program Radia VIA obejmuje następujące modlitwy: 5.30 – Godzinki o Męce Pańskiej; 6.00 – modlitwy poranne; 12.00 – Anioł Pański; 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia; 20.30 – Różaniec.

Telewizyjne transmisje Mszy św. w dni powszednie można znaleźć m.in. na antenie TVP1, TVP3 i TV TRWAM.

Red.

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4