XX Dożynki Wojewódzkie. Tak dziękowano za plony w Zawadzie

KATEGORIA: FOTORELACJE / 14 września 2020

Fot. Sebastian Stankiewicz

Tysiące uczestników zgromadziły w niedzielę 13 września XX Dożynki Województwa Podkarpackiego, które odbyły się w Zawadzie koło Dębicy. Podkarpackie święto plonów zostało połączone z 100. rocznicą koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Boskiej w Zawadzie.

W uroczystościach wzięli m.in.: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, parlamentarzyści, radni Województwa Podkarpackiego z wiceprzewodniczącym sejmiku Czesławem Łączakiem na czele, przedstawiciele samorządów terytorialnych z Podkarpacia, a także przedstawiciele służb mundurowych, instytucji samorządowych oraz duchowieństwa.

Marszałek Władysław Ortyl odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął dożynki Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

- Dziękuję za Państwa całoroczną trudną pracę, za obfite plony, które wydaje żyzna ziemia tego pięknego podkarpackiego regionu. W imieniu Rzeczypospolitej składam też Państwu uroczyste podziękowanie za wierne zachowywanie fundamentalnych wartości i tradycji, bez których polskość nie mogłaby trwać i się rozwijać, za ofiarną obronę i gospodarską troskę nad powierzonym Państwa opiece skrawkiem naszej umiłowanej Ojczyzny – napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent w swym liście nawiązał także do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i udziału w niej chłopów, którzy odpowiedzieli na wezwanie premiera Wincentego Witosa.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek dziękując za zaproszenie zwracała szczególną uwagę na przywiązanie Polaków i mieszkańców wsi do tradycji.

- Naszą siłą, siłą Polaków jest wciąż żywa wiara, przywiązanie do Kościoła, ale także przywiązanie do tradycji. Tego zazdrości nam wiele narodów, a to świadczy o naszej sile. To się wpisuję w polską kulturę, w polską tradycję, ale także jest nierozerwalnie związane z ponad 1000-letnim wpływem chrześcijaństwa, z którego wyrosła nasza Ojczyzna. Znamy swoje korzenie - mówiła marszałek Witek. - Tu na Podkarpaciu w sposób niezwykle silny widać jak Państwo pielęgnujcie tę tradycję, jak bardzo jesteście do niej przywiązani. Jak ją pielęgnujecie i przekazujcie następnym młodym pokoleniom. Dzisiaj należy się Wam za to wielki szacunek i nisko przed Państwem chylę głowę dziękując Wam za Wasz trud, za Waszą ciężką pracę, za Wasze poświęcenie i za to, że mamy na naszym polskim stole chleb.

Fot. Sebastian Stankiewicz

Uroczysta Msza święta przed Sanktuarium Narodzenia NMP w Zawadzie została odprawiona pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza, metropolity seniora archidiecezji krakowskiej, biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, biskupów pomocniczych diecezji tarnowskiej, a także biskupa pomocniczego diecezji rzeszowskiej Edwarda Białogłowskiego, który jest krajowym duszpasterzem rolników.

Kardynał Dziwisz, jeszcze jako sekretarz ówczesnego kardynała Karola Wojtyły uczestniczył 50 lat temu z przyszłym Janem Pawłem II w uroczystościach 50-lecia koronacji cudownego obrazu w Zawadzie. W swoim kazaniu kard. Stanisław Dziwisz mówił m.in. o szczególnej roli sanktuariów maryjnych.

- Takim miejscem i taką świątynią obok wielu innych sławnych w świecie jest – może skromniejsze – ale tętniące życiem wiary i pobożności ludu Bożego Sanktuarium Matki Boskiej Zawadzkiej - mówił kard. Dziwisz. - Maryja w swym cudownym wizerunku w Zawadzie w tym uroczym zakątku naszej ziemi obecna jest nieprzerwanie od pięciu wieków. Wzruszają nas spisane świadectwa osób, które tutaj przed Jej obliczem modliły się i zostały wysłuchane, doznając uzdrowień i duchowego pocieszenia otrzymując nadzwyczajne łaski.

Na zakończenie kazania kardynał nawiązał do święta plonów. - Dziś w Zawadzie dożynki. Dziękujemy Bogu za tegoroczne plony i modlimy się, by chleba naszego powszedniego nie zabrakło nikomu w naszej Ojczyźnie i na świecie – powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

Po Mszy św. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego.

- Ta wyjątkowa uroczystość łączy nasze chrześcijańskie korzenie z kulturowym dorobkiem polskiej wsi. Jest wymownym świadectwem wiary i naszej narodowej tożsamości - napisał m.in. szef polskiego rządu.

Ewa Leniart również skierowała słowa podziękowania do rolników. - Niech Matka Boża Zawadzka udziela Wam opieki i potrzebnego wsparcia. Bóg zapłać - powiedziała wojewoda.

Następnie głos zabrał gospodarz województwa podkarpackiego.

- Pragnę z całego serca podziękować za piękną uroczystość, będącą wyrazem wdzięczności Panu Bogu złożonym przez nas – mieszkańców Podkarpacia, za błogosławieństwo i pomyślność tegorocznych zbiorów. Dziś wszyscy składamy także dzięki Matce Bożej Zawadzkiej za opiekę i otrzymane łaski oraz zawierzamy po raz kolejny wspólnotę Kościoła Jej wstawiennictwu – powiedział marszałek Władysław Ortyl. - Gromadząca nas tak licznie uroczystość, to także symboliczne podziękowanie dla tych wszystkich rolników, za Państwa wielki wysiłek i pracę. Chleb, który każdego dnia spożywamy rodzi ziemia. By tak się stało potrzebna jest Państwa ciężka praca. Dziękujemy za chleb, który jest jednocześnie owocem ziemi, pracy rąk ludzkich oraz Bożej Opatrzności.

Po oficjalnych przemówieniach nastąpił uroczysty przemarsz grup wieńcowych przed ołtarzem i błogosławieństwo wieńców, których na obchody podkarpackiego święta plonów przybyło znacznie ponad 100.

Fot. Sebastian Stankiewicz

Po procesji z wieńcami starostowie dożynek Marianna Miazga oraz Daniel Machala przekazali uroczyście marszałek Sejmu Elżbiecie Witek oraz gospodarzowi województwa podkarpackiego - marszałkowi Władysławowi Ortylowi chleb, symbol obfitości i ciężkiej, całorocznej pracy rolników, który pokroili oboje marszałkowie.

Portal CzytajRzeszów.pl objął niedzielne uroczystości patronatem medialnym.

Red.

Fotorelacja: Sebastian Stankiewicz

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4