Zobacz jak mimo deszczu świętowano wspólnie na Rynku Wigilię Miejską

KATEGORIA: FOTORELACJE / 17 grudnia 2021

Fot. Paweł Bialic

Padający deszcz nie przeszkodził w organizacji Wigilii Miejskiej w Rzeszowie. Na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia w piątek (17 grudnia) mieszkańcy stolicy Podkarpacia wspólnie z władzami miasta i województwa mogli poczuć na rzeszowskim Rynku świąteczny klimat. Był czas na życzenia świąteczne, dzielenie się opłatkiem oraz skosztowanie wigilijnych potraw.

Świąteczne smaki na Rynku

Przygotowania do miejskiego święta będącego przedsmakiem Bożego Narodzenia, trwały już od czwartku gdy pracownicy Estrady Rzeszowskiej stawiali scenę na rzeszowskim Rynku.

W czasie Wigilii Miejskiej mieszkańcy Rzeszowa mogli spróbować tradycyjnych świątecznych dań przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. W menu były pierogi, bigos czy barszcz czerwony. Stoiska z jedzeniem znalazły się w podcieniach ratusza, tuż obok postawiono kilka stolików pod zadaszonym namiotem, który chronił przed padającym deszczem. Świąteczne dania serwowano również w miejskim „Autobusie Ciepła” ustawionym tuż przed drzwiami urzędu. Kolejki po świąteczne smakołyki ciągnęły się na wiele metrów. Oprócz tego mieszkańcy spacerowali również po Świątecznym Miasteczku, które pozostanie na rzeszowskim Rynku do 23 grudnia.

Życzenia od władz i samorządowców

Życzenia ze sceny postawionej na Rynku mieszkańcom złożyli przedstawiciele władz Rzeszowa oraz województwa. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek życzył rzeszowianom zgromadzonym na Rynku przede wszystkim możliwości spędzenia świąt z najbliższymi.

- Życzę Państwu, abyśmy spędzili święta w rodzinnym, przyjacielskim, spokojnym gronie, bowiem w tych niełatwych czasach, to co nas łączy, te relacje międzyludzkie, które być może w codziennej bieganinie nie zawsze są na pierwszym miejscu, to właśnie w czasie świat nabierają szczególnego znaczenia i warto im poświęcić czas - mówił ze sceny Konrad Fijołek.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart również mówiła o rodzinnym charakterze Świąt Bożego Narodzenia.

- Wiem, że jest to czas, który przyniesie nam możliwość spędzenia z najbliższymi, tego wam życzę by rodzinna, przyjemna atmosfera, możliwość zasiadania przy wigilijnym stole, dała pociechę dla serca, która jest tak bardzo potrzebna do zmagania się z wyzwaniami, które przynosi codzienność - powiedziała Ewa Leniart.

Życzenia do mieszkańców skierowali również członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek oraz wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska. Samorządowcy włączyli się także w częstowanie mieszkańców tradycyjnymi daniami świątecznymi.

Światło Betlejemskie

Później nastąpiła chwila przekazania samorządowcom Betlejemskiego Światła Pokoju, które na Rynek dostarczyli rzeszowscy harcerze. Mieszkańcy, którzy przybyli na Wigilię Miejską również mieli okazję zapalić od światła betlejemskiego własne świece. Następnie przyszedł czas na podzielenie się opłatkiem, który pobłogosławił wcześniej ks. Jan Szczupak, proboszcz rzeszowskiej Fary odmawiając również ze zgromadzonymi modlitwę.

Po życzeniach ze strony władz miasta i województwa, scenę przejął Chór Mieszany Sokół oraz Chór Męski Resonantae. Mieszkańcy mogli posłuchać również koncertu Patryka Matei oraz zobaczyć pokaz laserowy.

Wokul

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4