Rocznica śmierci Tadeusza Ferenca. Prezydent ma już nagrobny pomnik. ZOBACZ

KATEGORIA: FOTORELACJE / 27 sierpnia 2023

Fot. Maciej Terpiński

Dziś mija pierwsza rocznica śmierci wieloletniego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Gotowy jest już nagrobny pomnik na cmentarzu komunalnym Wilkowyja.

Tadeusz Ferenc zmarł po ciężkiej chorobie w sobotę, 27 sierpnia 2022 r. w godzinach wieczornych. Odszedł w wieku 82 lat. Urząd prezydenta Rzeszowa pełnił przez ponad 18 lat. Mieszkańcy Rzeszowa pożegnali zmarłego 2 września 2022 r. Tadeusz Ferenc spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym na Wilkowyi.

Na pierwszą rocznicę śmierci w miejscu spoczynku prezydenta wykonany został nagrobek. Pomnik nagrobny zaprojektował znany artysta rzeźbiarz Krzysztof Brzuzan. Został on wykonany z czarnego granitu indyjskiego. Na pomniku zwieńczonym czterostronnym krzyżem maltańskim (herb Rzeszowa) znalazła się mosiężna płaskorzeźba z wizerunkiem wieloletniego włodarza stolicy Podkarpacia. Na boku monumentu umieszczona została inskrypcja: „Zawsze kierował się dobrem swojego ukochanego miasta i jego mieszkańców. Miał wizję, wiarę i determinację, by każdy rzeszowianin poczuł się dumny ze swojego miasta”.

Fot. Maciej Terpiński

Msza Święta w 1. rocznicę śmierci Tadeusza Ferenca zostanie odprawiona w niedzielę 27 sierpnia o godz. 16.00 w kaplicy na cmentarzu Wilkowyja.

Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940 roku. Od 1956 do 1963 r. pracował jako robotnik w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Rzeszów”. Następnie, do 1972 r. był kierownikiem magazynu. W latach 1972–1981 pełnił funkcję zastępcy dyrektora przedsiębiorstwa Transbud Rzeszów. W 1975 r. ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 1981 do 1984 r. był kierownikiem w przedsiębiorstwie Budimex. Następnie, do 1985 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora Rzeszowskich Zakładów Naprawy Samochodów. W latach 1985–1991 kierował Miejskim Zarządem Budynków Mieszkalnych. W 1993 r. został prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowe Miasto”.

W wyborach samorządowych w 1994 i 1998 r. został wybrany na radnego Rady Miasta Rzeszowa. W latach 2001–2002 sprawował mandat posła na Sejm IV kadencji, został wybrany z ramienia SLD-UP w okręgu rzeszowskim. Po raz pierwszy prezydentem Rzeszowa został w 2002 r. Zwyciężając w kolejnych wyborach, kierował miastem do 10 lutego 2021 roku. Rezygnacja w 81. Urodziny była związana ze stanem zdrowia po przebyciu Covid-19.

Był wielokrotnie odznaczany za zasługi. m.in.: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski; Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski; Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski; tytułem doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej; tytułem Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Prezydent RP Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Tadeusza Ferenca Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Red.

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4