Matury wystartowały! Odwiedziliśmy II LO w Rzeszowie tuż przed...

KATEGORIA: FOTORELACJE / 6 maja 2019

Jeszcze do niedawna cała Polska zastanawiała się czy dojdzie do tegorocznych matur, które poprzez strajk nauczycieli były mocno zagrożone. Poczyniono nawet kroki prawne w formie przegłosowania ustawy w Sejmie RP, podpisanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, która miała zabezpieczyć młodzież przed taką właśnie ewentualnością. Jednak tuż przed klasyfikacją uczniów Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesił strajk na czas matur oraz wakacji obiecując, że jeżeli do września nie dojdą do porozumienia z rządem, to strajk w ostrej formie ma zostać wznowiony.

Tymczasem już bez większych problemów matury odbywają się dziś w całej Polsce, w tym również w naszym regionie. Na Podkarpaciu do matur przystąpiło łącznie 21 tysięcy absolwentów, w 294 szkołach średnich. Dziś, czyli 6 maja młodzież maturalna przystąpiła do egzaminu z języka polskiego, który ma potrwać 170 min.

Matury usiłowano zakłócić informacją o ataku bombowym w kilku szkołach w Rzeszowie. Jak dowiedzieliśmy się od oficera prasowego rzeszowskiej policji, nadkomisarza Adama Szeląga - w 4 rzeszowskich szkołach ponadgimnazjalnych dyrektorzy zostali zaalarmowani o podłożeniu bomby. Młodzież maturalna nie została o tym poinformowana, żeby nie wzbudzać paniki i dodatkowego stresu. Szkoły jeszcze przed planową godziną rozpoczęcia egzaminu maturalnego zostały sprawdzone pod kątem potencjalnego zagrożenia. Bomb nie znaleziono i egzaminy odbyły się tam planowo. Szkoły, w których istniało takie zagrożenie to: II Liceum Ogólnokształcące przy ul. Jałowego, Zespół Szkół Ogólnokształcących przy ul. Wyspiańskiego, Zespół Szkół Mechanicznych przy ul. Hetmańskiej i Zespół Szkół Gospodarczych przy ul. Spytka Ligęzy.

Jak poinformował nas Wydział Edukacji w Rzeszowie do egzaminu dojrzałości w naszym mieście przystąpiło około 3 tys. 200 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Na chwilę obecną nie ma żadnego zagrożenia dla młodzieży maturalnej, egzaminy odbywa się zgodnie z procedurami i bez problemów.

CzytajRzeszów.pl odwiedził II LO w Rzeszowie, które w ubiegłym roku odnotowało rewelacyjny wynik. W tej szkole maturzyści w 100% zdali swój egzamin dojrzałości. Czy i tym razem będzie podobnie? O tym wiedzieć będziemy za 20 dni.

Fotorelacja: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4