W czwartek w Rzeszowskim Domu Sztuki przeniesiesz się na rajski Zanzibar. Foto

KATEGORIA: KULTURA / 28 lipca 2022

Iwona Urbańska-Bać - architektka i malarka.
Fot. Rzeszowski Dom Sztuki Adam Rajzer

Rzeszowski Dom Sztuki Adama Rajzera już w najbliższy czwartek 28 lipca o godz. 18.00 zaprasza na wystawę malarstwa Iwony Urbańskiej-Bać „Kontrasty”. Artystka związana z Rzeszowem w swoim nowym cyklu ukazuje piękno Zanzibaru – wyspy, którą malarka odwiedza każdego roku i stamtąd też czerpie artystyczne natchnienie.

Pod barwnymi kolorami tętni życie ludzi Zanzibaru

- Z malarstwem Iwony spotkałem się prawie trzydzieści lat temu. Była to wystawa w ówczesnej Galerii z Podwórza, prowadzonej przez Jerzego Gancarza. Iwona Urbańska-Bać prezentowała pejzaże zimowe, głównie z terenów Podkarpacia. W międzyczasie, twórczość Iwony mogłem podziwiać także na corocznych wystawach środowiskowych, wystawach aukcyjnych, poplenerowych i w galeriach sprzedaży. Za każdym razem było to dla mnie spotkanie z nową odsłoną, poszukiwanie nowych rozwiązań formalnych, poszukiwaniem formy i koloru. Koloru, który w pełni uzupełniałby nastrój, marzenia i tęsknotę za ciszą, spokojem i wytchnieniem - tak o twórczości artystki mówi Jacek Nowak - wieloletni prezes Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Obrazy Iwony Urbańskiej-Bać rozkoszują wzrok. Jej sztuka ma niezwykłą moc przenoszenia obserwatora w głąb cudownego raju, pełnego wspaniałych kolorów, gdzie proza życia mieszkańców wyspy miesza się z ich barwnym ubiorem i uwielbieniem życia. Jako obserwator patrzysz na te obrazy i czujesz spokój, który miesza się z energią – ten świat po prostu cię porywa! To malarstwo jest jak lekarstwo w dobie zabiegania, depresji i często niezrozumienia piękna jakie i nas otacza.

Portret córki artystki - Oliwka i jej córeczki Sky - o nazwie MACIERZYŃSTWO.
Fot. Rzeszowski Dom Sztuki Adam Rajzer

Artystka w swoich obrazach zatrzymuje wspomnienia z wyjazdów do Córki Oliwki z Zanzibaru. Możemy tam podziwiać przepiękne zachody słońca, piaszczyste plaże, kobiety chowające się przed słońcem i otulające się pięknymi tkaninami oraz dzieci bawiące się przed domem. Jest też piękny portret Oliwki i jej córeczki Sky „ubrany” w ramę zdobioną graficznymi znakami charakterystycznymi dla zdobień afrykańskich.

Naprawdę warto odwiedzić wernisaż wystawy prac Iwony Urbańskiej-Bać w Rzeszowskim Dom Sztuki - Adam Rajzer, znajdującego się przy ul. Mickiewicza 13, bo spacerując po wystawie „Kontrasty” odniesiesz wrażenie, że malarka w tym raju jest wyjątkowo szczęśliwa i to szczęście z pewnością udzieli się też Tobie. Wystawa będzie dostępna do 24 sierpnia 2022 r.

***

Iwona Urbańska-Bać jest absolwentką PWSP we Wrocławiu, dyplom uzyskała na Wydziale Projektowania Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Jako architekt wnętrz posiada liczne realizacje na terenie Podkarpacia. Na co dzień przepełniona dyscypliną techniczną i projektową właśnie w malarstwie odnajduje ucieczkę i odpoczynek od codzienność.

Viperis

POŁAWIACZE.
Fot. Rzeszowski Dom Sztuki Adam Rajzer

CODZIENNOŚĆ
Fot. Rzeszowski Dom Sztuki Adam Rajzer

KOBIETA Z DZIECKIEM I BAKŁAŻANAMI
Fot. Rzeszowski Dom Sztuki Adam Rajzer

POD PARASOLAMI.
Fot. Rzeszowski Dom Sztuki Adam Rajzer

SPACER BRZEGIEM MORZA
Fot. Rzeszowski Dom Sztuki Adam Rajzer

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4