Twórca słynnego „Życia Pi” inspiracją dla młodych. W czwartek spektakl. FILM

KATEGORIA: KULTURA / 12 lutego 2020

Młodzi aktorzy w trakcie pracy nad spektaklem „Jestem”
Fot. Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie

Już w najbliższy czwartek, 13 lutego w Szajna Galerii znajdującej się w Teatrze Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, będzie miała miejsce kolejna realizacja sceniczna w ramach działającej przy tym teatrze Młodej Sceny.

Utalentowana aktorsko młodzież rzeszowskich szkół średnich, pod przewodnictwem Barbary Napieraj - znanej i cenionej aktorki Teatru W. Siemaszkowej, wystawi sztukę pt. „Jestem”. Spektakl inspirowany jest twórczością Yanna Martela, a konkretnie jego powieścią „Ja”. Jedną z najsłynniejszych powieści Martela jest oczywiście „Życie Pi” (2001 r.). Książkę zekranizował w 2012 roku reżyser Ang Lee. Film o tym samym tytule zyskała szeroką popularność, oraz wiele nagród przemysłu filmowego, w tym tę najsłynniejszą (statuetkę Oskara) - w liczbie czterech.

Yann Martel jest pisarzem i podróżnikiem. Jako syn kanadyjskich dyplomatów już od najmłodszych lat podróżował oraz zdobywał doświadczenie życiowe pracując w różnych miejscach na całym świecie. Ukończył studia filozoficzne. Wykształcenie, bogate doświadczenia podróżnika, poznawanie świata poprzez ludzi różnych kultur i pracę w różnych środowiskach, pomogło Yannemu stworzyć wiele interesujących publikacji w jego karierze. W swoich książkach potrafi w sposób ciekawy opisywać rzeczywistość i odkrywać nawet to, co wydaje się oczywiste.

Nic dziwnego, że jedna z jego powieści zainspirowała twórczo młodych aktorów. W książce „Ja” autor podejmuje próbę opisania JA totalnego, wyzwolonego z płci. W ujęciu młodych adeptów sztuki aktorskiej, będzie to fantastyczna i realistyczna opowieść o człowieku, który od dzieciństwa szuka własnej tożsamości emocjonalnej i duchowej – bez żadnego tabu. Chłonąć szczęście, co jakiś czas zatrzymuje się i doświadcza tego, co niesie mu ciemna strona jego natury…

Brzmi bardzo intrygująco, aż żal byłoby opuścić takie wydarzenie. Dlatego szczególnie młodzież, która przygotowała dla Państwa ten pokaz serdecznie Was zaprasza na najbliższe spektakle - już w marcu! Jak się dowiedzieliśmy, na jutrzejsze dwa spektakle niestety nie ma już miejsc.

Na scenie zobaczycie uczniów rzeszowskich szkół średnich, takich jak: I LO im. Stanisława Konarskiego, III LO im. Cypriana Kamila Norwida, Akademickiego LO przy WSIiZ i Zespołu Szkół Energetycznych.

Barbara Napieraj i Bartosz Rułka mówią o najnowszym projekcie „Jestem” Młodej Sceny Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Materiał video zrealizowany przez: Pawła Bialica, rozmawiała Barbara Kędzierska

Spektakl „Jestem” będzie miał premierę 13 lutego, w czwartek, o godz. 16.00 i 18.30, w Szajna Galerii. Pokaz dla widzów od 16 roku życia.

scenariusz i reżyseria: Barbara Napieraj

choreografia: Tomasz Dajewski

obsada: Agata Dral, Laura Grębowska, Aleksandra Opioła, Sabina Szetela, Radosław Kotarba, Cezary Krata, Bartosz Rułka

Młoda Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej zadebiutowała w 2019 r., entuzjastycznie przyjętym spektaklem „Igraszki z Szekspirem”.

Viperis

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4