W Trzebownisku rośnie nowy obszar przemysłowy. Mało kto o nim słyszał

KATEGORIA: GOSPODARKA / 30 czerwca 2020

Strefa ekonomiczna w Łące

Wszyscy słyszeliśmy o podrzeszowskich strefach ekonomicznych w Jasionce, w Rogoźnicy i na Dworzysku. Działają z dużym rozmachem marketingowym i ściągają światowe matki przemysłu. Tymczasem w Łące w gminie Trzebownisko – również w najbliższej okolicy Rzeszowa – z powodzeniem rośnie inna strefa ekonomiczna, powstała dla odmiany z inicjatywy prywatnej.

Zielone światło od gminy

Wszystko zaczęło się od tego, że prywatny właściciel, który dekadę temu nabył okoliczne pola, postanowił zagospodarować je na cele budowlane. Ze swojej strony zapewnił pomoc w procesie inwestycyjnym, natomiast władze gminy Trzebownisko szybko wykonały infrastrukturę komunikacyjną w formie pełnowymiarowej drogi dojazdowej.

Inwestycja gminie doskonale się opłacała. Angażując środki publiczne w wysokości kilkuset tysięcy złotych, gmina umożliwiła powstanie kompleksu obiektów przemysłowych, z których podatki z nawiązką rekompensują wkład gminy. Nic dziwnego, że Trzebownisko, na którego terenach znajduje się także strefa w Jasionce, jest jedną z najbogatszych gmin wokół Rzeszowa i z łatwością przeprowadza inwestycje, które dla wielu innych gmin na Podkarpaciu są znacznie mniej osiągalne.

– Mamy bardzo małe opłaty i podatki. Przykładem może być np. cena wody znacznie niższa niż w Rzeszowie, oczywiście dopłacamy do tej ceny. Mamy tutaj praktycznie wszystko. Począwszy od centrum sportu. Mamy swój własny basen, mamy swoje kryte korty tenisowe, otworzyliśmy pełnowymiarowe boisko ze sztuczna nawierzchnią, gdzie trenują z całego Podkarpacia, mamy place zabaw. Jeżeli któryś z mieszkańców przychodzi do mnie i zgłasza jakiś problem z drogą, czy z chodnikiem, to jest on na bieżąco realizowany. Powiem szczerze, że stać nas na to, aby zaspokoić oczekiwania mieszkańców – komentował nam sytuację w gminie wójt Lesław Kuźniar.

Firmy na europejskim poziomie

Początki przygotowania obszaru strefy w Łące miały miejsce jeszcze 8 lat temu. Jednym z pierwszych zakładów przemysłowych w tym miejscu było Centrum Badawczo-Rozwojowe SOLVERA Gawel technology stworzone przez firmę Gaweł Zakład Produkcji Śrub S.A. z Palikówki. Obecnie jest to największy zakład tej firmy, który ostatecznie stał się jej główną siedzibą. Budowa kosztowała około 30 mln złotych i trzeba przyznać, że fabryka swoim rozmachem może być porównywana z niejednym potentatem przemysłowym w innych strefach wokół Rzeszowa.

Fabryka SOLVERA Gawel technology

Fabryka SOLVERA Gawel technology

Firma Gaweł Zakład Produkcji Śrub S.A. może nie jest najlepiej znana przeciętnemu polskiemu konsumentowi, ale trzeba wiedzieć, że z powodzeniem zaopatruje ona wiele zachodnich koncernów motoryzacyjnych i lotniczych wymagających specjalistycznych połączeń na znacznie wyższym poziomie technologicznym, niż używane powszechnie.

Fabryka kosmetyków SYLVECO

Fabryka kosmetyków SYLVECO

Jednym z ostatnio powstałych zakładów w strefie w Łące jest natomiast fabryka SYLVECO zajmująca się wytwarzaniem kosmetyków naturalnych. Zakład swoją główną siedzibę miał wcześniej w Stobiernej, ale dopiero zbudowanie nowej obszernej fabryki i przeniesienie całości produkcji do Łąki pozwoliło od zeszłego roku na podniesienie rangi firmy na poziom europejski. Idzie to w parze ze zdobywaniem przez nią nowych rynków zbytu.

Poza wymienionymi fabrykami w strefie funkcjonują także m.in.: montownia wózków widłowych JAZGOT, drukarnia opakowań przemysłowych MARBO i jeszcze kilka innych. Docelowo w strefie na powierzchni około 60 ha ma znaleźć się do 20 firm. W porównaniu z obecnie wybudowanymi zakładami, potencjał strefy może zatem urosnąć jeszcze ponad dwukrotnie.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4