Obiekty warte zobaczenia – świętokrzyskie Centrum da Vinci wśród zabytków

KATEGORIA: PODRÓŻE / 24 listopada 2018

Fot. W. Szumny

Czekając na powstające w szybkim tempie podkarpackie centrum nauki ŁUKASIEWICZ realizowane w Jasionce przez marszałka województwa podkarpackiego, warto zajrzeć do sąsiedniego województwa świętokrzyskiego. W niewielkim Podzamczu koło Kielc, przy drodze krajowej nr 7 Warszawa – Kraków, znajduje się intrygujący obiekt – Centrum Nauki LEONARDO DA VINCI.

Obiekt wybudowano w okolicy słynącej ze średniowiecznego chęcińskiego zamku. Centrum zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie XVII-wiecznego barokowego kasztelu (odrestaurowany dwór starostów chęcińskich), łącząc nowoczesne budownictwo z zabytkową architekturą. Tuż obok rozciąga się czterohektarowy ogród doświadczeń, gdzie przez cały rok zwiedzający mogą dokonywać różnych eksperymentów naukowych. Na tyłach tego fantastycznego francuskiego ogrodu stoi historyczny zabytek – Brama Jana III Sobieskiego. Została ona wybudowana po wiktorii wiedeńskiej dla naszego monarchy na wieść, że w drodze powrotnej ma zajechać do Chęcin – jednak polski król wrócił do żony inną drogą.

Fot. W. Szumny

Centrum Nauki w Podzamczu zostało oddane do użytkowania jesienią 4 lata temu. Kosztowało 18 mln zł (85 % kwoty pochodziło ze środków unijnych, 10 % z samorządu województwa, a 5 % z budżetu państwa). Obiekt obejmuje ponad 4000 m2 powierzchni wystawienniczej na dwóch poziomach i popularyzuje nowoczesną naukę poprzez zabawę. Tematem ekspozycji jest organizm człowieka – dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową. Wystawa ma uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Przedstawia dogłębnie 5 podstawowych czynności życiowych człowieka: oddychanie, bicie serca, reakcję na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie. To one utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Na wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Centrum mieści się w nowoczesnym gmachu wykorzystującym ekologiczne rozwiązania stosowane m.in. w budownictwie pasywnym. Na jego dachu znajduje się ogród, z którego doskonale widać dwór starościński, a także bardziej odległe chęcińskie wzgórze zamkowe.

Wybór patrona tego centrum nauki nie jest przypadkowy – zwiedzając obiekt mogłem poznać postać włoskiego mistrza oraz ideę idealnych proporcji ludzkiego ciała przy stanowisku poświęconym „Człowiekowi Witruwiańskiemu”. Każdy ma możliwość stworzenia własnej, zindywidualizowanej postaci witruwiańskiej odpowiadającej jego sylwetce. Młodzież i dzieci mogą przeprowadzać eksperymenty naukowe poznając tajemnice przyrody. Z kolei nauczyciele mają możliwość wykorzystać nowoczesne i innowacyjne metody kształcenia dla najmłodszych zdecydowanie różniące się od tych w szkole. Głównym celem projektu jest promowanie nowoczesnej komunikacji naukowej, ciekawości świata i samodzielnego myślenia. Wszystko to odbywa się pod okiem wykwalifikowanej kadry naukowej, która pomaga zachęcać dzieci i młodzież w innowacyjny sposób do nauki. W podkieleckiej placówce duży nacisk kładziony jest nie tylko na nauki ścisłe, ale także na wątki humanistyczne zdobywanej wiedzy. Właśnie dlatego patronem centrum został człowiek, który potrafił łączyć pasje związane z naukami ścisłymi z malarstwem i szerszym pojmowaniem człowieka.

Fot. W. Szumny

W czasie mojego pobytu w centrum miałem możliwość obejrzeć unikalną wystawę ŚWIAT LEONARDA DA VINCI, która do tej pory była pokazywana w takich miejscach jak Tokio, Nowy Jork czy Chicago – świętokrzyski obiekt to pierwsze miejsce w Polsce, gdzie była ona prezentowana. W jej skład wchodzi kilkadziesiąt elementów, m.in. interaktywne stanowisko „Kodeks Atlantycki”, dzięki któremu zwiedzający poznają konstrukcje 50 maszyn autorstwa włoskiego geniusza.

Jak się okazuje, takie centra nauki mogą z powodzeniem funkcjonować nie tylko w dużych miastach. Przykład Podzamcza i wybudowanej tam świętokrzyskiej atrakcji ewidentnie to udowadnia – świetna lokalizacja w otoczeniu innych atrakcji turystycznych jest tutaj dodatkowym atutem. To miejsce na rodzinne wypady i wycieczki szkolne, gdzie ani dorośli, ani dzieci na pewno nie będą się nudzić.

Waldemar Szumny

Fot. W. Szumny

Fot. W. Szumny

Fot. W. Szumny

Fot. W. Szumny

Fot. W. Szumny

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4