Dla dzieci to będzie ciekawa półkolonia. Brave Kids znowu w Rzeszowie!

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 4 sierpnia 2020

Tak było rok temu w Rzeszowie
Fot. Mateusz Bral

Brave Kids to projekt artystyczno-edukacyjny, który umożliwia rozwijanie talentów i współpracę na zasadzie „dzieci uczą dzieci”. Tegoroczna edycja jest realizowana w siedmiu miastach Polski (przy czym po raz drugi w Rzeszowie): Rzeszowie, Wrocławiu, Warszawie, Obornikach Śląskich, Gdańsku, Wałbrzychu i Przemyślu. Jednym z elementów tego projektu są autorskie warsztaty w formie półkolonii dla dzieci i młodzieży, które w Rzeszowie potrwają od 17 do 28 sierpnia. Udział jest bezpłatny.

Ze względu na pandemię COVID-19 Tegoroczna odsłona projektu odbędzie się bez gości z zagranicy, co nie znaczy, że nie będzie różnorodnie. Pojawią się elementy wielokulturowe, które także towarzyszyły poprzednim edycjom. Podczas niespełna dwutygodniowych półkolonii uczestnicy przygotują spektakl, który najpierw zaprezentowanych zostanie jako część festiwalu Wschód Kultury. Będzie to pokaz plenerowy na rzeszowskich bulwarach. Później dzieci pojadą na wielki finał do Wrocławia, gdzie spotkają się z innymi uczestnikami z poszczególnych miast biorących udział w tegorocznej edycji. Razem wystąpią w pokazie „Brave Kids pod wrocławskim niebem”.

W Rzeszowie młodzież będzie się bawić i uczyć w Młodzieżowym Domu Kultury. Zwykle są to zajęcia zawierające elementy tańca, ruchu i teatru. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy po kilkanaście osób. Jedną z nich stworzy zespół teatralny MDK, drugą – uczestnicy indywidualni od 8 do 17 lat. Do każdej grupy przydzielona zostanie dwójka lub trójka instruktorów. Na obecną chwilę gotowość do pomocy jako opiekunowie artystyczni zgłosili: Mateusz Godlewski, Justyna Król i Diana Jonkisz. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: justyna@bravefestival.pl.

– Zapraszamy dzieci i młodzież bez względu na predyspozycje i umiejętności. Warsztaty są dla każdego. Ideą Brave Kids jest to, że młodzież uczy siebie nawzajem, a nad wszystkim czuwają profesjonalni instruktorzy artystyczni – zaprasza Justyna Warecka, koordynator projektu w Rzeszowie.

Rzeszów bierze udział w Brave Kids już po raz trzeci. W poprzednich edycjach uczestniczyli goście z zagranicy, bo taka jest tradycyjna formuła wydarzenia. Ten rok jest nieco inny, ale nie jest pozbawiony elementu wielokulturowego. – Zaplanowaliśmy wirtualne spotkania z grupami artystycznymi ze świata, które brały udział w poprzednich edycjach, by wymieniać się zadaniami i doświadczeniami – informuje Justyna Warecka. – Różnorodności poszukujemy także w innych wymiarach. W naszym mieście bierze udział także młodzież z niepełnosprawnościami intelektualnymi z grupy Rytm – dodaje.

Edycję rzeszowską wspiera stowarzyszenie W krainie źródeł. Pieniądze na organizację wydarzenia w całej Polsce pochodzą z dotacji uzyskanej przez inne stowarzyszenie – Kultury Teatralnej Pieśń Kozła z Wrocławia. Projekt powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Więcej informacji o tym inspirującym - szczególnie dla dzieci - wydarzeniu znajdziecie TUTAJ.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4