24 mln zł dla DPS-ów z Podkarpacia. Pierwsze umowy podpisane

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 2 września 2020

Dzięki środkom przekazanym przez Województwo Podkarpackie 51 Domów Pomocy Społecznej w regionie otrzyma środki finansowe na zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa pensjonariuszy oraz kadry w ramach projektu „Lepsze jutro” realizowanemu przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W środę (2 września) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się oficjalne podpisanie umów na realizację projektów grantowych, które mają na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19 w Domach Opieki Społecznej. Podpisy na umowach złożyli marszałek Władysław Ortyl i członek zarządu województwa Stanisław Kruczek.

- Musimy nauczyć się żyć w tej sytuacji pandemicznej. Zarówno zarząd województwa jak i podległy nam Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej staliśmy na stanowisku, że potrzebne jest wsparcie dodatkowymi środkami, które państwo, jako dyrektorzy palcówek oraz przedstawiciele ich organów prowadzących, najlepiej wiecie na co przeznaczyć – mówił na konferencji Stanisław Kruczek.

Fot. Kamila Szeliga

Na początek umowy zostały podpisane z siedmioma Domami Pomocy Społecznej. Łączna kwota wsparcia dla tych placówek to 3 mln 259 tys. 337 zł. Są to Dom Pomocy Społecznej w Rzeszowie, Dom Pomocy Społecznej w Górnie, Dom Pomocy Społecznej w Lubzinie, Miejski Dom Pomocy Społecznej w Przemyślu, Dom Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Przemyślu, Ekumeniczny Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebnic NPM w Prałkowcach, gmina Krasiczyn, a także Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Iwoniczu Zdroju. Zaplanowana kwota wsparcia dla DPS-ów z terenu województwa wynosi prawie 24 mln złotych.

Fot. Kamila Szeliga

Środki, które w ramach grantu otrzymują placówki zostaną przeznaczone m.in. na zatrudnienie dodatkowej kadry pracującej na rzecz mieszkańców DPS oraz dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników już zatrudnionych, bezpośrednio pracujących z pensjonariuszami DPS. Będą one wykorzystane także na zakup środków ochrony indywidualnej (m.in. rękawic jednorazowych, maseczek i gogli ochronnych, przyłbic, kombinezonów, fartuchów, płynów do dezynfekcji, ochraniaczy na obuwie, termometrów bezdotykowych, itp.) oraz zakup sprzętu i wyposażenia związanego z walką z COVID-19 (m.in. ozonatorów, dekontaminatorów, lamp bakteriobójczych, mat dezynfekcyjnych, łóżek, parawanów medycznych, koncentratorów tlenu, ssaków elektrycznych, itp).

- Opieka nad ludźmi, którzy tego potrzebują jest niezmiernie istotna. Wiemy, że utrzymanie takiej placówki jest niezwykle trudne i absorbujące w normalnych warunkach funkcjonowania, a w przypadku zagrożenia, z którym aktualnie musimy się mierzyć, prowadzenie Domu Opieki Społecznej to jeszcze większe wyzwanie, dlatego cieszymy się, mogąc tak znaczące środki, a chodzi o 24 mln złotych, przeznaczyć na potrzebę zabezpieczenia mieszkańców DPS z regionu – mówił na konferencji marszałek Władysław Ortyl.

Fot. Kamila Szeliga

- Cieszymy się, że udało nam się napisać dobry wniosek, a następnie dzięki niemu uzyskać dodatkowe środki. Teraz trafiają one tam, gdzie są potrzebne, czyli do DPS. Największy z podpisywanych dziś grantów opiewa na kwotę prawie 800 tysięcy złotych, to są znaczące środki w budżecie placówek – dodawał dyrektor ROPS Jerzy Jęczmienionka.

Kam.

Fot. Kamila Szeliga

Fot. Kamila Szeliga

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4