Zmiana czasu z zimowego na letni. Dziś będziemy spać godzinę krócej

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 27 marca 2021

Fot. Pixabay.com

W nocy z soboty (27 marca) na niedzielę (28 marca) nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Będziemy spać godzinę krócej. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Możemy to oczywiście zrobić wcześniej lub dopiero rano.

W związku ze zmianą czasu zimowego na czas letni w nocy z 27 na 28 marca, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie informuje o zmianach w kursowaniu linii nocnych:

– Linia N1 – przyjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 1.55 czasu zimowego zakończy kurs, odjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 3.00 czasu letniego w kierunku Obr. Poczty Gdańskiej.

– Linia N2 – przyjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 1.57 czasu zimowego zakończy kurs, odjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 3.00 czasu letniego w kierunku Słocińskiej.

W przypadku kolei zmiana czasu została uwzględniona w rozkładzie jazdy. Niektóre pociągi wyjadą w trasę według czasu zimowego, a dojadą do celu już według czasu letniego. - Pociągi będą na stacjach docelowych zgodnie z rozkładem - zapewniają PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dokładne godziny kursowania pociągów w najbliższy weekend dostępne są m. in. na stronach przewoźników oraz na stronie portalpasazera.pl. - Warto sprawdzić rozkład jazdy pociągów przed podróżą - zachęcają PKP PLK.

A co z zapowiadaną rezygnacją ze zmiany czasu?

Projekt nowelizacji dyrektywy przyjęty przez Parlament Europejski w marcu 2019 r. przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w Unii Europejskiej miałaby miejsce w 2021 roku. Państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku, a te, które wolą utrzymać swój standardowy (zimowy) czas, miałyby przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku. Ostateczne decyzje w tej sprawie jednak nie zapadły. - Piłka jest zatem po stronie państw członkowskich, to do nich należy znalezienie wspólnego stanowiska w Radzie UE - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4