Przejażdżka zabytkowym Jelczem z 1982 r. jedną z atrakcji 27. Finału WOŚP

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 10 stycznia 2019

Jelcz PR110U w czasie Wigilii Miejskiej na rzeszowskim Rynku
Fot. Karol Woliński

Już w najbliższą niedzielę (13 stycznia) odbędzie się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Rzeszowie centrum wydarzenia będzie Rynek.

Jedną z atrakcji niedzielnej akcji będzie możliwość przejechania się zabytkowym już autobusem Jelcz PR110U z 1982 roku. W rzeszowskim MPK został on niedawno wyremontowany i przywrócony do stanu fabrycznego. Do 2014 r. wóz eksploatowano w obsłudze linii komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Kolejne lata zajęła jego żmudna odbudowa, którą zajmowali się fachowcy z MPK z wydatnym wsparciem miłośników komunikacji. To od tych ostatnich wyszła zresztą inicjatywa pozostawienia i odrestaurowania jednego egzemplarza tego kultowego autobusu.

Kultowego, bo przez rzeszowskie MPK przewinęło się od początku eksploatacji w 1979 r. aż 242 sztuki Jelczy PR110 w dwóch miejskich wersjach U i M. Autobus produkowany na licencji francuskiej firmy Berliet, a w zasadzie specjalnie skonstruowany dla Polski na bazie wcześniejszego modelu PR100, na długie lata stał się podstawą komunikacji w wielu miastach, w tym w Rzeszowie. Autobusy te dominowały w taborze MPK przez całe lata 80. i 90., a także w pierwszej dekadzie XXI w. Już w marcu br. będziemy obchodzili 40-lecie eksploatacji „Berlietów” w stolicy Podkarpacia.

Odrestaurowany Jelcz PR110U o numerze bocznym 442 został po raz pierwszy zaprezentowany rzeszowianom z okazji obchodów 70-lecia komunikacji miejskiej w Rzeszowie 29 września ubiegłego roku. Będzie się pojawiał przy okazji różnych miejskich imprez. Ostatnio brał udział w Wigilii Miejskiej na rzeszowskim Rynku.

W czasie niedzielnego 27. Finału WOŚP zabytkowy autobus wyruszy na specjalną trasę. Autobus wykona 6 kursów. Będą one odbywać się co godzinę, pierwszy o 13.00, a ostatni o 18.00. Miejscem odjazdu Jelcza będą okolice wejścia do Podziemnej Trasy Turystycznej przy ul. Słowackiego obok Rynku i ratusza. Trasa będzie wiodła przez al. Piłsudskiego, pl. Wolności, al. Rejtana, al. Powstańców Warszawy, ul. Hetmańską, ul. Kilara i powrót do miejsca odjazdu ul. Słowackiego. Przejazd całą trasą ma trwać pół godziny. Poniżej mapka.

Fot. Estrada Rzeszowska

Przejazd będzie darmowy - nie trzeba będzie mieć biletu. Natomiast w autobusie znajdować się będą wolontariusze WOŚP, którzy będą zbierać dobrowolne datki w ramach 27. Finału tej akcji.

Partnerami wydarzenia są Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne i Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji, od którego członków wyszła inicjatywa niedzielnej akcji.

Tutaj znajduje się szczegółowa informacja na temat 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na rzeszowskim Rynku.

Tutaj zaś program 27. Finału WOŚP w Rzeszowie.

Red.

Fot. Estrada Rzeszowska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4