Mieszkańcy Jasionki protestowali przeciw linii CPK. „Chcemy godnie żyć”

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 11 czerwca 2022

Fot. Paweł Bialic

Przez ponad 20 minut mieszkańcy Jasionki blokowali w piątek 10 czerwca rondo Lotników w proteście przeciw budowie na terenie ich miejscowości linii kolejowej w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zapowiadają kolejne manifestacje - Następnym razem przyjedziemy do Rzeszowa - zapowiedzieli protestujący.

Mieszkańcy Jasionki: Chcemy godnie żyć

W proteście przeciw budowie linii CPK przez Jasionkę w gminie Trzebownisko udział wzięło ponad 100 osób. Mieszkańcy sprzeciwiają się przebiegowi linii 58 Rzeszów-Łętownia, która ma być tzw. szprychą CPK oraz jej odnogi - linii nr 632 – łącznicy do Portu Lotniczego. Wszystkie warianty zaproponowane przez projektanta zdaniem protestujących przewidują przecięcie miejscowości na kilka części i wyburzenie kilkudziesięciu domów. Mieszkańcy sołectwa narzekają na to, że oprócz hałaśliwej drogi S19 oraz lotniska, teraz chce im się pod nosem poprowadzić trasę kolejową. Nie przekonują ich wyjaśnienia ze strony biura pełnomocnika ds. CPK Marcina Horały.

Pierwszy pokojowy protest w tej sprawie odbył się już końcem kwietnia, jednak oprócz zainteresowania kilku posłów opozycji, nie przyniósł żadnego rezultatu. Dlatego przedstawiciele Oddolnej Inicjatywy Społecznej „Stop CPK w Jasionce” zdecydowali się przejść do bardziej radykalnych działań i postanowili w piątek zablokować rondo Lotników w centrum Jasionki.

- Musimy powiedzieć głośno i wyraźnie, że nie chcemy dewastacji naszej miejscowości, nie chcemy wywłaszczeń, przeskalowanych inwestycji, chcemy tu godnie i spokojnie żyć - mówił jeden z organizatorów protestu Michał Skiba.

Rondo zablokowane

Z planami poprowadzenia linii CPK przez Jasionkę nie zgadają się również władze gminy Trzebownisko.

- Ta inwestycja w dużej mierze szkodzi mieszkańcom gminy Trzebownisko, wiem jakie tragedie wiążą się z faktem, że za chwile mieszkańcy dostaną decyzje o wywłaszczeniu. Zwracamy się do inwestora - jak ci ludzie mają żyć skoro teraz płaczą nad tym co mają stracić - mówił zastępca wójta gminy Trzebownisko Sławomir Porada, który dodawał że mieszkańcy i władze gminy nie odpuszczą w sprawie CPK.

Fot. Paweł Bialic

- Nie spoczniemy zanim nie zostaną uwzględnione nasze oczekiwania co do projektowanej linii w kierunku lotniska, nie pozwalamy jako samorząd i mieszkańcy, aby prowadzić ją kosztem lokalnej społeczności - zaznaczył Porada.

Po przemówieniach protestujący przeszli na dwa przejścia dla pieszych na rondzie Lotników, jedno w kierunku lotniska, drugie na drodze w kierunku Stalowej Woli. Dwie grupy protestujących maszerowały po przejściach przez około 20 minut blokując ruch.

Mieszkańcy mieli ze sobą transparenty, padały różne hasła sprzeciwiające się inwestycji kolejowej w zaproponowanym kształcie. Pikietę zabezpieczali policjanci i strażacy. Przed rondem zatrzymywały się samochody, manifestanci wręczali kierowcom ulotki z informacjami dlaczego protestują.

Kolejny protest w Rzeszowie

Po zejściu z ronda organizatorzy dziękowali za udział w proteście i zapowiedzieli, że to ostatnie tego wydarzenie w Jasionce. Kolejna manifestacja ma odbyć się w Rzeszowie.

- Mieszkańcy Rzeszowa muszą dowiedzieć się, że my nie protestujemy przeciw Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, która połączy Rzeszów z lotniskiem w oparciu o istniejącą infrastrukturę, my sprzeciwiamy się łącznicom CPK w ciągu linii 58 i niszczeniu naszej miejscowości - mówił Michał Skiba.

Skiba poinformował, że w rzeszowskiej manifestacji, mieszkańcy Jasionki połączą się z tymi z rzeszowskiego osiedla Załęże, którzy również protestują przeciw przejściu linii CPK przez ich tereny. Zapowiedział, że protest przyjdzie pod Podkarpacki Urząd Wojewódzki, pod Urząd Marszałkowski, a jeżeli będzie trzeba to pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości w Rzeszowie.

- Niestety jesteśmy tak zdesperowani, nie śpimy po nocach, jedna z koleżanek mówi, że żyje w depresji, nie chce jeść, nie wychodzi z domu od miesiąca, tak nie może być - mówił na koniec protestu.

Karol Woliński

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4