Nowe Centrum Wsparcia dla Uchodźców UNHCR otwarte w Rzeszowie

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 21 czerwca 2022

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Od poniedziałku, w Rzeszowie przy ul. Podkarpackiej 6a działa Centrum Wsparcia dla Uchodźców UNHCR. To miejsce, w którym ludzie uciekający przed wojną mogą znaleźć schronienie, uzyskać opiekę i wsparcie.

20 czerwca to Światowy Dzień Uchodźcy. W tym dniu świat docenia odwagę i determinację tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i szukania schronienia w innych krajach. W tym roku jego tematem przewodnim jest prawo do poszukiwania bezpieczeństwa. A główne przesłanie UNHCR brzmi: „każdy ma prawo do poszukiwania bezpieczeństwa, kimkolwiek jest, skądkolwiek pochodzi i kiedykolwiek jest zmuszony do ucieczki”.

Z tej okazji UNHCR, agencja ONZ ds. Uchodźców zorganizowała w Rzeszowie wydarzenie, podczas którego uroczyście otwarto Centrum Wsparcia dla Uchodźców UNHCR. To bezpieczna przestrzeń, w której ludzie mogą uzyskać opiekę i pomoc.

- Obecnie na świecie żyje ponad 100 milionów osób przesiedlonych: uchodźców, którzy przekraczają granicę do innych krajów i tych, którzy są wewnętrznie przesiedleni. Dzisiaj świętujemy hart ducha i siłę uchodźców na całym świecie. W tym dniu, tak symbolicznym i ważnym dla UNHCR, dziękujemy za wszystkie wysiłki, aby uchodźcy byli bezpieczni, wspierani i włączani w życie społeczne. Oraz za nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań na rzecz polepszenia ich sytuacji – powiedział Armen Yedgaryan, dyrektor oddziału UNHCR Rzeszów.

Dziękując za pomoc w zapewnieniu uchodźcom jak najlepszych warunków prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, podkreślił, że zaczynamy właśnie bardzo ważny etap działań na rzecz osób chroniących się w mieście przed wojną.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

- Cieszę się, że w Światowym Dniu Uchodźcy możemy pokazać tak piękne miejsce i zaoferować pomoc dla tych wszystkich osób które potrzebują wsparcia. Jako miasto, mieszkańcy staraliśmy się od pierwszego dnia wojny pomagać jak najlepiej potrafiliśmy. Przez nasze miasto przewinęło się dziesiątki tysięcy osób, część z nich pojechała dalej, inni zostali w Rzeszowie. Dzięki wielkim sercom rzeszowian, mogliśmy zapewnić im dobre warunki. Ale przed nami drugi, bardzo ważny etap tej pomocy. Musimy sprawić, żeby ci wszyscy ludzie czuli się tutaj dobrze i bezpiecznie, żeby mogli korzystać z pełni swoich praw. I w tym procesie pomoc takich organizacji jak UNHCR jest dla nas kluczowa. Dzięki takim miejscom jak to, mam nadzieję, że będziecie państwo czuć się u nas jeszcze lepiej, a my zrobimy wszystko, aby zapewnić wam jak najlepsze warunki i poczucie bezpieczeństwa – powiedział prezydent Rzeszowa podczas otwarcia centrum wsparcia.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4