Ignacy Łukasiewicz ma swój mural na Politechnice Rzeszowskiej

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 25 listopada 2022

Fot. Paweł Bialic

Ignacy Łukasiewicz, patron Politechniki Rzeszowskiej ma od czwartku (24 listopada) oficjalnie swój mural na budynku „J” uczelni. Wynalazca lampy naftowej został przedstawiony właśnie z nią w ręku, na tle pracowni chemicznej. Obok stoi szyb naftowy.

Mural powstał z okazji trwającego Roku Ignacego Łukasiewicza, który ustanowił Sejm. W 2022 r. przypada 200. rocznica urodzin i 140. rocznica śmierci związanego z Podkarpaciem i Rzeszowem Ignacego Łukasiewicza, który patronuje nie tylko Politechnice Rzeszowskiej, ale także całemu przemysłowi naftowemu i gazowniczemu. Z tej okazji w mieście i regionie odbywa się wiele wydarzeń i inicjatyw poświęconych Łukasiewiczowi. Mural w całości powstał ze środków projektu grantowego „Rozgrzewamy Polskie Serca” Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza.

Mural odsłonięto w czwartek już po zmroku. Nieprzypadkowo, bo mural oświetla siedem ledowych reflektorów. I dopiero w ich świetle patrzący mają wrażenie, że to lampa naftowa, którą trzyma bohater muralu rozświetla na czerwono pracownię chemiczną, w której znajduje się Ignacy Łukasiewicz.

- Naszym zdaniem, społeczności Politechniki Rzeszowskiej jest to osoba, która może być wzorem dla wszystkich, także dla młodego pokolenia, jako człowieka, który swoją wiedzę wykorzystuje zarówno dla rozwoju gospodarczego jak i dla dobra społeczeństwa - podkreślał w czasie uroczystości rektor uczelni, prof. Piotr Koszelnik.

- Mural to pożądany element miejskiego pejzażu. Jak innowacyjne były dokonania Łuksiewicza, tak nowatorski wydaje się ten poświęcony mu fresk - napisał prezydent Konrad Fijołek w liście odczytanym przez Marzenę Furtak-Żebracką.

Projekt muralu jest efektem konkursu, w którym wpłynęło aż 39 prac. Siedmioosobowa komisja konkursowa przyznała nagrodę główną i dwa wyróżnienia. Zwyciężył student Politechniki Rzeszowskiej Przemysław Śliwka. Profesjonalnym wykonaniem muralu zajęła się firma Mix-Art Mural z Krasnej koło Krosna. Odpowiadali za to Karol Zegar, Przemysław Biedka i Piotr Gromek. Sama realizacja, która trwała od września była utrudniona przez pogodę. Prace zakończyły się w połowie listopada.

Fot. Paweł Bialic

Oświetlenie muralu za pomocą wspomnianych siedmiu ledowych lamp jest sterowane zegarem astronomicznym. W czasie czwartkowej uroczystości włączyli je już po przemówieniach rektor i zaproszeni goście. Okna budynku zabezpieczają specjalne siatki, na których namalowano mural, a które przepuszczają światło do wnętrza budynku. Mural jest w całości pokryty lakierem poliuretanowym, aby zabezpieczyć go przed graffiti. Malowidło ma wysokość 12 metrów i powierzchnię 170 metrów kwadratowych.

Koszt muralu to 100 tys. zł. Pokryła go Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza w ramach konkursu na projekt grantowy „Rozgrzewamy Polskie Serca”. Rzeszowska uczelnia była jednym z czterech podmiotów, które uzyskały duży grant z tego projektu, małe granty otrzymało 29 podmiotów. Projekty musiały być związane z postacią Ignacego Łukasiewicza lub jego życiem i wynalazkami, a podejmowane inicjatywy miały budować kapitał społeczny. Wymogiem była realizacja do końca 2022 r.

Wizerunek Ignacego Łukasiewicza, polskiego przedsiębiorcy, założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, rewolucjonisty i działacza niepodległościowego ozdobił północno-wschodnią ścianę budynku „J” Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Podkarpackiej 1. Uczelnia przyjęła go za patrona w 1974 r. W budynku znajduje się Centrum Języków Obcych i Katedra Nauk Humanistycznych i Społecznych Politechniki Rzeszowskiej. Mural będzie doskonale widoczny z samochodów poruszających się ul. Podkarpacką.

Rafk

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4