Wirtualny Asystent w UM Rzeszowa. Na część pytań odpowie chatbot

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 1 grudnia 2022

Fot. Pixabay.com

Urząd Miasta Rzeszowa korzysta ze sztucznej inteligencji i wprowadza pilotażowo Wirtualnego Asystenta. Chatbot na razie odpowie na pytania związane z trzema wydziałami. W planach jest poszerzenie obsługi o kolejne wydziały.

Wirtualny Asystent działa od kilku dni na stronie serwisu Urzędu Miasta Rzeszowa (www.erzeszow.pl) . Chatbota znaleźć można w prawym dolnym rogu strony, zarówno na komputerach, jak i smartfonach.

Obecnie Wirtualny Asystent jest w stanie odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące Wydziału Komunikacji, Urzędu Stanu Cywilnego oraz Wydziału Spraw Obywatelskich. Jest dostępny przez całą dobę, zarówno z komputerów, jak i z urządzeń mobilnych. Wystarczy kliknąć pojawiającą się w prawym dolnym rogu strony ikonkę „dymku” z podpisem „Wirtualny Asystent” i wprowadzić pytanie lub wybrać z listy interesujący nas temat.

Wirtualnego Asystenta dostępnego na stronie Urzędu Miasta Rzeszowa stworzyła rzeszowska firma OPTeam S.A. i na razie – jak podkreślają urzędnicy - jest to rozwiązanie pilotażowe.

- W przygotowaniu Wirtualnego Asystenta uczestniczył zespół pracowników urzędu przygotowując bazę zawierającą informacje dostosowane do potrzeb mieszkańców. Początkowo skupiliśmy się na zadaniach wykonywanych w trzech wydziałach, w których mieszkańcy najczęściej załatwiają sprawy - wyjaśnia Bożena Kuźniar, dyrektor Centrum Kontaktu Urzędu Miasta Rzeszowa.

Wirtualny Asystent działa na schemacie krótkich pytań i precyzyjnych odpowiedzi. Firma OPTeam zastosowała w nim algorytmy sztucznej inteligencji oraz mechanizm przetwarzania języka naturalnego, co sprawia, że bot jest w stanie odczytać pytania napisane językiem potocznym. Jak zaznaczają w ratuszu, pilotażowe wdrożenie chatbota zostało zrealizowane bezpłatnie w ramach współpracy miasta z firmą OPTeam.

Red.

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4