Polsko-ukraiński projekt. W Rzeszowie odbył się Festiwal Siostrzeński

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 27 marca 2023

Fot. Materiały prasowe

Trzy dni, ponad dwadzieścia godzin edukacyjnych spotkań i warsztatów, sesje zdjęciowe, konsultacje prawnicze, kosmetologiczne, koncert Gordiy’ego Starukh’a - twórcy lir korbowych - tak wyglądał Festiwal Siostrzeński, który w miniony weekend odbył się w Rzeszowie. Motywem przewodnim festiwalu było wsparcie kobiet i dziewczyn w zakresie samoakceptacji, asertywności i rozwoju osobistego.

„Kim jestem? Jak mnie widzą inni? Jak stawiać granice i jak ich bronić? Skąd wziąć motywację do działania? Jak zostać liderką?” - na te pytania wspólnie z uczestniczkami festiwalu odpowiadali wykwalifikowani trenerzy, psychologowie i eksperci od rozwoju osobistego. Od piątku do niedzieli w Centrum TUTU oraz UrbanLab odbyło się szereg spotkań, w których uczestniczyły kobiety zarówno z Polski jak i z Ukrainy.

- Elementy ćwiczeń z samoobrony i asertywności, to było to, co mnie najbardziej zainteresowało. Miałam w życiu taką sytuację, kiedy nie umiałam być asertywna i bliska mi osoba przekraczając moją granicę zadała mi ogromny ból, bardzo cierpiałam. Teraz wiedziałabym jak się zachować, by temu zapobiec – mówiła Aleksandra, jedna z uczestniczek warsztatów. - Doceniam, że są osoby, które organizują taką pomoc i co ważne, że można skorzystać z niej bezpłatnie.

Uroczyste rozpoczęcie festiwalu odbyło się w piątek 24 marca w Centrum TUTU, uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele project HOPE (globalnej organizacji zajmującej się zdrowiem i pomocą humanitarną), przedstawiciele MedAir (międzynarodowej organizacji, która na celu pomoc ludziom dotkniętym klęskami żywiołowymi i konfliktami), oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie, którzy brali udział w przygotowanych w tym dniu przez organizatorów spotkaniach. Była to klasa uczniów z Ukrainy.

- To ważne, że chłopcy również chcieli wziąć udział w takich spotkaniach, często ich postrzeganie rówieśniczek jest istotnym elementem samoakceptacji dziewcząt, dobrze, że nastolatkowie mają okazje posłuchać z jakimi problemami borykają się często młode dziewczyny. Wspaniale, że takie projekty dzieją się w naszym województwie, że osoby, które w pewien sposób czują się wykluczone mają możliwość zyskać dzięki takim spotkaniom pewność siebie i nauczyć się samoakceptacji – mówiła obecna na uroczystym otwarciu festiwalu Małgorzata Majka-Onyszkiewicz, pełnomocnik wojewody podkarpackiego do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Na koniec pierwszego dnia festiwalu wystąpił Gordiy Starukh - muzyk, kompozytor i wokalista pochodzący ze Lwowa, który w czasie wojny znalazł schronienie w Krakowie. Uczestnicy mogli wysłuchać unikalnego połączenia tradycyjnej liry korbowej z nowoczesnymi brzmieniami.

- Postanowiliśmy zaprosić do projektu artystę wyjątkowego, wykonującego muzykę tradycyjną, która niesie silny przekaz i jak wielokrotnie podkreślał sam muzyk jest niezwykle ważna w tworzeniu tożsamości narodowej. A tożsamość to istotny wątek naszego siostrzeńskiego festiwalu – podkreślała Monika Marković, prezeska Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin, organizatorka festiwalu.

O tożsamości, jednej z najważniejszych wartości przynależności do grupy, podczas swoich warsztatów mówiła trenerka antydyskryminacyjna Agnieszka Caban. Temat był niezwykle ważny dla uczestniczek warsztatów, szczególnie kobiet z Ukrainy.

- Od czasu wojny w Ukrainie czuje się bardzo niepewnie, życie wywróciło mi się do góry nogami, brakuje mi sił, żeby walczyć z codziennością. Podczas tego festiwalu, dzięki temu, że spotkałam się z innymi kobietami z Ukrainy, dzięki licznym rozmowom, poczułam mocno taką tożsamość narodową, utwierdziłam się, że jestem silną kobietą i muszę znaleźć nowy kierunek dla siebie, stanąć na nogi, mieć siłę, bo marzę, żeby wrócić do domu jak to wszystko się skończy – wyznała Natalia, uczestniczka sobotnich warsztatów.

Festiwal Siostrzeński zainaugurował projekt „Polsko-ukraińskie siostrzeństwo”. W kolejnych etapach projektu zaplanowano m.in. warsztaty związane z przemocą ze względu na płeć i pochodzenie; tygodniowy obóz szkoleniowy z trenerami antydyskryminacyjnymi, inicjatywy społeczne związane z tematyką równości płci, a także kampanie społeczne, których celem jest zachęcenie opinii publicznej do dialogu na temat praw kobiet. Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć na stronie www.psar.pl oraz na facebooku Podkarpackiego Stowarszyszenia dla Aktywnych Rodzin.

Partnerem projektu jest Norsensus Mediaforum, partnerami festiwalu są Project HOPE, Medair.

Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Wartość projektu to 114 tys. 995,20 euro.

Red.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4