Zmiana czasu z zimowego na letni! Dziś w nocy pośpimy godzinę krócej

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 30 marca 2024

Fot. Pixabay.com

Tym razem Święta Wielkanocne zbiegły się ze zmianą czasu. W nocy z soboty (30 marca) na niedzielę (31 marca) nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, w wyniku czego będziemy spać godzinę krócej. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy o 60 minut do przodu z godz. 2.00 na 3.00. Możemy to oczywiście zrobić wcześniej lub dopiero rano.

W całej Unii Europejskiej zegarki przestawiane są w ostatnią niedzielę marca. Odbywa się to na podstawie wydawanego co pięć lat komunikatu Komisji Europejskiej, który ujednolica datę i czas tej zmiany we wszystkich państwach członkowskich. Zmiana czasu zimowego na letni w tym roku pokrywa się z Wielkanocą. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów.

Oczywiście, nowoczesne urządzenia elektroniczne dokonują zmiany czasu automatycznie. Inaczej jest w przypadku tradycyjnych zegarów i zegarków. W ich przypadku musimy pamiętać o regulacji czasomierza.

Linie nocne w Rzeszowie

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie poinformował, że w związku ze zmianą czasu z zimowego na czas letni, w nocy z 30 na 31 marca zmianie ulegnie kursowanie linii nocnych N1 i N2, wedługg poniższego zestawienia:

Linia N1 – przyjazd przystanek Dworzec PKP 03 o godz. 155 czasu zimowego zakończy kurs, odjazd przystanek Dworzec PKP 03 o godz. 300 czasu letniego w kierunku Obrońców Poczty Gdańskiej.

Linia N2 – przyjazd przystanek Dworzec PKP 03 o godz. 159 czasu zimowego zakończy kurs, odjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 300 czasu letniego w kierunku Słocińskiej.

Zmiana czasu na kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informują, że uwzględniły zmianę czasu w rozkładzie jazdy i przygotowane są do sprawnego prowadzenia ruchu pociągów.

W nocy z soboty na niedzielę niektóre pociągi wyjadą w trasę według czasu zimowego, a dojadą do celu już według czasu letniego. Dojadą one do stacji docelowych zgodnie z przygotowanym rozkładem jazdy - czas przejazdu nie zmieni się.

Zmiana czasu obejmie ponad 40 pociągów będących w trasie. Będą to składy przewoźników: PKP Intercity, RegioJet, Polregio, Warszawskiej i Trójmiejskiej SKM, Kolei Mazowieckich, Małopolskich, Śląskich i Wielkopolskich. Wśród nich jest np. pociąg IC Uznam 81170 rel. Warszawa Wschodnia – Świnoujście, który przyjedzie na stację Nowy Tomyśl o godz. 1:56 czasu zimowego, a po 5 minutach postoju wyjedzie z niej o 3:01 czasu letniego. Szczegółowe informacje o kursowaniu pociągów można uzyskać u przewoźników kolejowych np. https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/zmiana-czasu-na-letni-a-kursowanie-pociagow-pkp-intercity.html

Składy wyjeżdżające w niedzielę 30 marca po godzinie 3:00 już czasu letniego, będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Informacje dotyczące godzin kursowania pociągów w najbliższy weekend dostępne są m.in. na stronach przewoźników oraz w aplikacji i stronie portalpasazera.pl. Warto sprawdzić rozkład jazdy przed podróżą.

Po co nam zmiana czasu?

Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii). Także większość Polaków opowiada się za rezygnacją ze zmiany czasu.

W 2018 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję o końcu zmiany czasu. Prace zostały przerwane w 2020 roku ze względu na pandemię. W 2021 roku Komisja Europejska wydała harmonogram zmian na lata 2022-2026. W następstwie tej decyzji 4 marca 2022 roku zostało wydane rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.

Opinie na temat zmiany czasu są różne. Zmiana czasu najbardziej dotyka ludzi, którzy mają problemy ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy.

Za prekursora zmian czasu uważa się Benjamina Franklina, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Autor konstytucji USA zauważył, że godzina jest niedostosowana do pory dnia, przez co ludzie idą spać, gdy słońce świeci, a pracują wieczorem i oświetlają pomieszczenia świecami. Dlatego też czas letni określa się w języku angielskim, jako „czas oszczędzający światło dzienne”.

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4