Z niedzieli na poniedziałek noc spadających gwiazd. Popatrzcie sobie w niebo

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 11 sierpnia 2019

Fot. Rad Pozniakov - unsplash.

Przed nami legendarna, sierpniowa noc spadających gwiazd. Rój meteorów możemy oglądać każdego roku na przełomie lipca i sierpnia, w nocy z 12 na 13 sierpnia będzie można zaobserwować kumulację tego wyjątkowego spektaklu na niebie, jednak na podobne emocje będzie można liczyć już 11 sierpnia, czyli w nocy z niedzieli na poniedziałek. Można zatem powiedzieć, że trafiają nam się dwa wyjątkowo romantyczne wieczory.

Niestety warunki do oglądania Perseidów będą gorsze niż w ubiegłym roku, a to wszystko za sprawą jasno świecącego księżyca, który w tych dniach będzie zbliżał się do pełni. Dodatkowo największe natężenie spadających gwiazd ma odbywać się 13 sierpnia w godzinach dziennych, co uniemożliwi obserwację. Przez te dwa wydarzenia będziemy w stanie zobaczyć mniej więcej połowę zjawisk, które zobaczylibyśmy w innych okolicznościach. To podobno najgorsze warunki do oglądania spadających gwiazd od kilku lat!

Jednak niech to nie zniechęci Was do tej corocznej atrakcji. Aby zobaczyć możliwie jak najwięcej meteorów, trzeba odnaleźć miejsce, które znajduje się z dala od świateł. Najlepiej urządzić sobie wycieczkę poza miasto, daleko od ulicznych lamp i miejskiego zgiełku. Im mniej oświetlone miejsce odnajdziemy, tym większe szanse na zobaczenie gwiezdnych zjawisk na niebie.

Czym tak naprawdę są spadające gwiazdy?

Jak możemy przeczytać na stronie National Geographic: Migające na niebie iskry, potocznie zwane spadającymi gwiazdami, są w istocie meteorami pochodzącymi z komety 109P/Swift-Tuttle. To odłamki tworzące jej warkocz. Formują się za każdym razem, gdy kometa zbliża się do Słońca, a jej lodowe jądro zaczyna parować. Co roku tak powstałe cząstki pyłu zahaczają o ziemską atmosferę. Rozpędzone do ok. 60 km/s dostają się do niej i na wysokości od 80 do 300 km spalają się wskutek tarcia. Meteory z roju Perseidów zazwyczaj są tak małe - mają kilka centymetrów - że spalają się całkowicie i nie docierają na Ziemię. –

Ze spadającymi gwiazdami łączy się także wiele pięknych legend i wierzeń. Mówi się, że spadająca gwiazda ma magiczną moc spełniania najskrytszych pragnień i marzeń tego, kto ją dostrzeże. Ujrzenie tego zjawiska ma przynieść wielkie szczęście. Wystarczy pomyśleć życzenie w momencie zauważenia spadającej gwiazdy, by wkrótce się spełniło. Jest to powszechnie praktykowany przesąd, zarówno w Polsce, jak i wielu innych krajach.

Pomimo naukowej wiedzy o tym zjawisku, może warto porzucić na chwilę cywilizację i patrząc w niebo rozmarzyć się nad tym co nieznane?

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4