W ratuszu już myślą o świętach. Ruszył przetarg na światełka

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 12 września 2019

Dekoracja w kształcie zaprzęgu dwóch reniferów oraz sań z możliwością wsiadania ma stanąć na ul. 3 Maja
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Później niż w ubiegłym roku ratusz ogłasza przetarg na „dostawę dekoracyjnych elementów oświetleniowych służących wykonaniu oświetlenia świątecznego Rzeszowa w sezonie 2019/2020”. Chodzi oczywiście o iluminacje świąteczne, które co roku w sezonie zimowym rozświetlają ulice Rzeszowa.

Przypomnijmy, że w 2018 r. przetarg na światełka ogłoszono już w sierpniu. Wygrała go firma Multidekor z Piastowa (woj. mazowieckie). Za dwa miesiące iluminacji miasto zapłaciło 1,2 mln zł – najwięcej w historii. Jak porównywaliśmy TUTAJ, inne miasta na podobny cel wydają mniej.

Tak wyglądały w ubiegłym sezonie iluminacje na ul. Grunwaldzkiej
Fot. Paweł Bialic

W tym roku przetarg na wypożyczenie iluminacji miał być, przynajmniej według dostępnych planów zamówień, ogłoszony już w II kwartale. Najwyraźniej urzędnicy zwolnili jednak tempo i ogłosili go „dopiero” w kwartale III. Warto jednak dodać, że we wcześniejszych latach postępowanie w tej sprawie rozpoczynano później – w październiku, a nawet listopadzie. Zapewne na ten, jak by nie było pośpiech, mają wpływ obawy o sprawne rozstrzygnięcie przetargu. A z tym bywa niekiedy różnie.

Podobnie jak w poprzednich latach okres wynajmu oświetlenia zacznie się 1 grudnia i potrwa do 31 stycznia (2020 r.). Zwycięska firma ma powiesić iluminacje do 30 listopada 2019 r. i zdemontować je w 14 dni po zakończeniu wynajmu. W praktyce światełka będą zapewne świecić jeszcze przez te dodatkowe dwa tygodnie, bo co roku miasto zwraca się do firmy wynajmującej o taką możliwość – z tym, że warunkiem jest, by takie wydłużenie było usługą bezpłatną.

Tak prezentowała się w ubiegłym sezonie dekoracja wolnostojąca i iluminacje na ul. 3 Maja
Fot. Paweł Bialic

Jakie iluminacje chce zamówić miasto?

W tym sezonie przewidziano łącznie 27 rodzajów różnych dekoracji na terenie Rzeszowa. Tradycyjnie na Rynku stanie choinka – ma być sztuczna o wysokości 16,5 m imitująca świerk. Uzupełnieniem choinki będzie stojąca również na Rynku dekoracja wolnostojąca 3D w kształcie autobusu z rogami i prezentami na dachu o długości co najmniej 550 cm.

Na Rynku pojawi się też 26 dekoracji świetlnych 3D okalających słupy oświetleniowe. W pobliżu Rynku elementy latarniowe 3D pojawią się też na ul. Kościuszki (16 szt.), ul. Grunwaldzkiej (22 szt.), placu Farnym (słupy niskie - 3 szt.). Z kolei elementy latarniowe 2D przewidziano na ul. 3 Maja (40 szt.), placu Farnym (słupy wysokie - 7 szt.), ul. Matejki (7 szt.), ul. Sokoła (9 szt.).

Kolejnym elementem iluminacji będzie dodatkowa dekoracja na ul. 3 Maja. Ma to być zestaw elementów wolnostojących 3D w formie zaprzęgu dwóch reniferów oraz sań z możliwością wsiadania.

Na pobliskich ulicach pojawią się też kolejne elementy latarniowe 2D – na ul. Mickiewicza 9 szt., na ul. Słowackiego 14 szt., a na ul. Jagiellońskiej 8 szt.

Na fontannie na skwerze Górskiego staną dekoracje wolnostojące 3D, w kształcie scenki złożonej z 6-ciu „wróżek”, po 3 w każdej niecce fontanny.

Tak urzędnicy wyobrażają sobie dekorację w formie autobusu z rogami, jaki oprócz choinki miałby stanąć na rzeszowskim Rynku
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Na rondzie Jana Pawła II na słupach oświetleniowych ma pojawić się 9 szt. elementów latarniowych 2D, a na wiadukcie Tarnobrzeskim 6 szt. Na rondzie Jana Pawła II ma też stanąć zestaw elementów 3D, dekoracja w formie napisu RZESZÓW okraszonego kokardą w towarzystwie prezentów.

Na pobliskiej ul. Marszałkowskiej pojawi się 38 szt. elementów latarniowych 2D. Z kolei na zieleńcu na wysokości Galerii Rzeszów przewidziano element wolnostojący 3D, w kształcie scenki złożonej z trzech bombek.

Elementy latarniowe 2D staną też na al. Cieplińskiego (36 szt.), ul. Lisa Kuli (14 szt.) i placu Śreniawitów (13 szt.) oraz ul. Kilara (11 szt.) i al. Kopisto (26 szt.). Na moście Zamkowym pojawi się 15 szt. elementów 3D, a na rondzie Rejtana-Kopisto-Niepodległości będzie ich 8 szt.

Na al. Piłsudskiego pojawi się 22 szt. elementów latarniowych 2D, a elementy 3D na ul. Grottgera (11 szt.) i ul. Asnyka (3 szt.). Kolejne elementy latarniowe 2D staną na ul. Krakowskiej (29 szt.), wiadukcie Śląskim (15 szt.) i rondzie przy szpitalu MSWiA (8 szt.). Ulicę Hetmańską ma ozdobić 22 sztuki elementów 3D, a na ul. W. Pola i Poznańskiej po 4 szt. elementów 2D.

A tak miałyby wyglądać Mikołaje na motorach na rondzie Pobitno
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Na rondzie Pobitno stanie 4 elementy wolnostojące 3D, w formie Mikołaja na motorze żużlowym. Na rondzie Ulmów (w ciągu ul. Lubelskiej) stanie zestaw złożony z wiszącego elementu latarniowego 3D, oraz elementów 3D w formie prezentów i cukierków ustawionych wokół słupa oświetleniowego. Na rondzie Kuronia pojawi się 5 szt. elementów wiszących 2D, a na rondzie Pileckiego jeden element latarniowy 3D, w formie korony okalającej słup latarniowy.

Firmy zainteresowane udziałem w przetargu swoje oferty mogą składać do 16 października.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4