XVII Rzeszowska Kwesta na rzecz ratowania Starego Cmentarza

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 31 października 2019

Stary Cmentarz
Fot. rzeszow.pl

W uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny członkowie Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie im. Włodzimierza Kozło i wolontariusze będą zbierać pieniądze na odnowienie nagrobków znajdujących się na terenie najstarszej miejskiej nekropolii przy ul. Targowej. W tym roku w zbiórkę zaangażują się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie.

Kwesta zostanie przeprowadzona na trzech głównych cmentarzach w Rzeszowie:

- Piątek, 1 listopada w godz. od 9.00 do 17.00 (cmentarz Pobitno, Wilkowyja, Stary Cmentarz);

- Sobota, 2 listopada w godz. od 10.00 do 16.00 (Stary Cmentarz).

To już XVII kwesta, która wesprze renowację pomników i tablic nagrobków znajdujących się na najstarszym rzeszowskim cmentarzu. W ubiegłym roku zebrana kwota przekroczyła 16 tys. zł. Cała suma została przeznaczona na rzecz ratowania dwóch pomników nagrobnych Starego Cmentarza. Corocznej akcji przyświeca chęć zachowania dobrego stanu zabytkowego cmentarza, aby mógł przetrwać on jak najdłużej.

Do kwestowania może dołączyć każdy. Nie jest konieczna wcześniejsza rejestracja jako wolontariusz. Można stanąć z puszką na kilka minut lub kilka godzin, wszystko zależy od samego zainteresowanego. - Robi się to po prostu z potrzeby serca – tłumaczy Wiesław Walat, prezes Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie.

Stary Cmentarz w Rzeszowie służył mieszkańcom naszego miasta przez 117 lat, od 1792 r. do 1909 r., kiedy otwarto cmentarz na Pobitnem. Stary Cmentarz jest miejscem wiecznego spoczynku ok. 40 tys. osób. Do tej pory zachowało się około 620 nagrobków.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4