Czy defibrylator zachęci rzeszowian do udzielania pierwszej pomocy? FILM

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 12 lutego 2020

Fot. Paweł Bialic

Każdy może stać się świadkiem wypadku lub sytuacji, która będzie stanowiła zagrożenie dla zdrowia lub życia osoby znajdującej się w pobliżu. Udzielanie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego obywatela. Problem pojawia się w momencie, gdy hipotetyczna sytuacja rzeczywiście się wydarzy i przyjdzie nam ratować rannego lub nieoddychającego. Ludzie często boją się udzielać pierwszej pomocy. Powodów jest wiele: wolą poczekać na przyjazd karetki, boją się, że mogą tylko pogorszyć stan poszkodowanego lub liczą, że ktoś inny zrobi to za nich. Naprzeciw tym obawom wychodzi AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. Czym jest i jak z niego korzystać?

Fot. Paweł Bialic

Jak pisaliśmy już TUTAJ, w centrum Rzeszowa na przystanku autobusowym komunikacji miejskiej Piłsudskiego Urząd Wojewódzki 03 niedawno zamontowany został defibrylator AED, który może znacznie ułatwić udzielenie pierwszej pomocy. W środę w specjalnie rozłożonym namiocie przy Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się ogólnodostępne szkolenie przeprowadzone przez ratowników medycznych Centrum Medycznego Medyk, podczas którego mieszkańcy Rzeszowa mogli dowiedzieć się jak z tego sprzętu korzystać.

AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny jest urządzeniem, które za pomocą poleceń głosowych prowadzi udzielającego pomoc krok po kroku przez przebieg akcji ratowniczej. Został skonstruowany tak, aby mógł służyć w miejscach publicznych, a korzystać z niego mogły osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Jest urządzeniem bezpiecznym i prostym w użyciu. Czas niezbędny na przybycie pierwszych zespołów ratunkowych to co najmniej kilka minut, dlatego los ofiary często zależy od szybkiej reakcji i działania przeprowadzonego przez świadka zdarzenia. Może dzięki takiej prezentacji w przyszłości ktoś z większą pewnością przystąpi do udzielania pomocy poszkodowanemu.

Przypomnijmy, że akcja jest kolejnym etapem projektu #dajemyserce Fundacji Medyk dla Zdrowia, realizowanego i współfinansowanego przez Wydział Zdrowia UM Rzeszowa we współpracy z MPK Rzeszów oraz ZTM, w ramach którego – po raz pierwszy na Podkarpaciu - na przystanku autobusowym został zamontowany defibrylator AED, a kolejny w autobusie miejskim o numerze taborowym 100.

Kam.

Zapraszamy do obejrzenia naszej filmowej relacji ze szkolenia, na którym ratownicy zaprezentowali działanie AED.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4