Studenci opuszczają akademiki uczelni. Na polecenie wojewody

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 13 marca 2020

Osiedle studenckie Politechniki Rzeszowskiej
Fot. Marian Misiakiewicz/Politechnika Rzeszowska

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wydała polecenie opuszczenia domów studenckich Politechniki Rzeszowskiej oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego w związku z zawieszeniem zajęć dydaktycznych z powodu panującej w kraju epidemii koronawirusa. Decyzja wojewody podkarpackiego dotyczy również przygotowania akademików pod możliwość stworzenia tam miejsca kwarantanny. Władze uczelni proszą o współpracę ze służbami osiedli studenckich.

- Prosimy wszystkich mieszkańców zakwaterowanych w domach studenckich Politechniki Rzeszowskiej o współpracę ze służbami osiedla studenckiego podczas opuszczania akademików na czas odwołania zajęć dydaktycznych - czytamy w komunikacie przekazanym na stronie Politechniki Rzeszowskiej.

Jak powiedziała nam rzecznik prasowy Politechniki Rzeszowskiej Anna Karwacka, w domach studenckich jest łącznie ponad 1800 miejsc mieszkalnych. Na ten moment ponad trzy czwarte mieszkańców opuściła akademiki. Co ważne, w przypadku pozostawienia przedmiotów osobistych w pokojach, dopuszcza się możliwość ich komisyjnego spakowania i przekazania do magazynu przez pracowników osiedla studenckiego.

- W pierwszej kolejności po opuszczeniu mieszkańców domów studenckich do dyspozycji wojewody zostanie przekazany dom studencki „Aviata” w Jasionce, następnie dom studencki „Ikar”, w którym jest 550 miejsc. W przypadku kolejnych potrzeb będziemy to organizować na bieżąco, czekamy na kolejne wytyczne - informuje Anna Karwacka.

Jest również część osób, które nie mają jak zmienić miejsca zakwaterowania. Chodzi tu m.in. o studentów przebywających w Rzeszowie w ramach programu Erasmus czy studentów, którzy mają stałą pracę.

- To grupa 43 studentów, dla nich zostanie zarezerwowany dom studencki „Alchemik” - tłumaczy rzecznik Politechniki Rzeszowskiej.

W przypadku Uniwersytetu Rzeszowskiego w pierwszej kolejności dla celów kwarantanny zostanie przeznaczony Dom Studencki „Olimp” przy ul. Siemieńskiego.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 1139 osób, dla 398 osób wydano decyzje o poddaniu się kwarantannie domowej. Aktualnie hospitalizowane są 42 osoby. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 6 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2. Łącznie w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 208 testów.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4