Ruszył nabór do Funduszu Dróg Samorządowych. Potrwa cztery tygodnie

KATEGORIA: INWESTYCJE / 10 lipca 2020

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Jak poinformowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, w czwartek ruszył nabór wniosków dotyczących Funduszu Dróg Samorządowych na 2021 rok. Jest to rządowy program uruchomiony końcem 2018 roku przeznaczony dla jednostek samorządu terytorialnego, które mogą skorzystać w jego ramach z dużego dofinansowania i przeznaczyć pozyskane środki na poprawę infrastruktury drogowej o charakterze lokalnym.

- Na wnioski ze strony gmin i powiatów czekamy przez następne cztery tygodnie. W ramach naboru do tego funduszu gminy będą mogły złożyć po dwa wnioski natomiast powiaty i miasta na prawach powiatu po trzy wnioski - powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

W 2019 roku będącym pierwszym rokiem funkcjonowania tego programu, do podkarpackich samorządów trafiło na inwestycje drogowe 312 mln zł, co pozwoliło na remont lub budowę około 400 kilometrów dróg. W 2020 roku dotychczasowa kwota przekazana w ramach tego funduszu wynosi około 170 mln zł, co pozwoli wykonać budowę lub modernizację około 200 kilometrów dróg.

Wszelkie formalności dotyczące składania wniosków można załatwić w Wydziale Infrastruktury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. W związku z pandemią koronawirusa służby wojewody podkarpackiego wprowadziły pewne ułatwienia dla samorządów. Do wniosku o wsparcie finansowe w ramach funduszu, zamiast pozwolenia na budowę samorządy mogą zawrzeć zgłoszenie wystąpienia o pozwolenie na budowę.

- Stosownego pozwolenia na budowę będziemy wymagać w momencie podpisania umowy czyli w przyszłym roku. Myślę, że to ułatwienie pozwoli samorządom na złożenie większej ilości wniosków - mówił dyrektor Departamentu Infrastruktury w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Krzysztof Sopel.

Należy dodać, że z dofinansowania nie mogą skorzystać miasta na prawach powiatu, w których znajdują się siedziby władz wojewódzkich. Dlatego też o dodatkowe środki z tego programu nie może starać się Rzeszów.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4